Przeglądarka 155/17.05.2022

Przy płockiej szkole powstaje ogród sensoryczny

Na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Płocku powstaje ogród sensoryczny, z którego skorzystają m.in. niewidome dzieci. Byliśmy podczas inauguracji prac, w których wzięli m.in. udział wolontariusze PKN ORLEN.
W czwartek, 28 kwietnia na terenie popularnej „Jagiellonki” w Płocku rozpoczęły się prace przy powstaniu ogrodu sensorycznego. Skąd wziął się pomysł na taką inicjatywę?
Czytaj całość na Petronews.pl

Nasz znany sportowiec Wojciech Makowski zaprezentował nowy klip. To sprzeciw przeciwko wojnie w Ukrainie

Wojciech Makowski, znany pływak pochodzący z Kielc, paraolimpijczyk, w piątek zaprezentował swój nowy utwór wraz z klipem – Referencje. Odnosi się do wojny na Ukrainie, do ludzkich dramatów, które tam się rozgrywają.
– Dźwiękami i brzmieniem można się bawić do woli, ale ostatnie wydarzenia na świecie bardzo mocno wybrzmiały we mnie.
Posłuchajcie, zobaczcie, oceńcie sami – napisał na Facebooku Wojtek Makowski. -Już wcześniej miałem przemyślenia na temat tego, co dzieje się na świecie, ale wojna w Ukrainie przelała czarę goryczy.
Czytaj całość na Echodnia.eu

Ukraina. Niepełnosprawni uchodźcy potrzebują szczególnej pomocy

Do tej pory z Ukrainy uciekły miliony ludzi, wśród nich także osoby niepełnosprawne: niewidomi i niedowidzący, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim i przewlekle chorzy. Wszyscy oni potrzebują specjalnej pomocy.
Wśród uchodźców z Ukrainy jest także wiele osób niepełnosprawnych
Do początku kwietnia tylko sama Republika Mołdawii przyjęła prawie 400 tys. uchodźców z Ukrainy. Dla tego najbiedniejszego kraju europejskiego, liczącego tylko nieco ponad 2,5 mln mieszkańców, jest to duże wyzwanie. Mołdawia nie potrafi uporać się z taką liczbą uchodźców i pilnie potrzebuje pomocy, zwłaszcza dla uchodźców niepełnosprawnych.
Czytaj całość na DW.com

Dyskryminacja, obojętność czy dyletanctwo? [Z CYKLU „ŚLEPYM TRAFEM”]

5 maja przypada Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Dziś zacząłem się zastanawiać, czy można u nas mówić o dyskryminacji ludzi z niepełnosprawnościami? Moim zdaniem można, ale tylko w odniesieniu do systemu.
Nie pamiętam przypadku, aby przykrość z powodu mojej niepełnosprawności w sposób świadomy i celowy zrobił mi ktoś, kogo mijam na ulicy. Zazwyczaj bywa odwrotnie. Przechodnie bardzo często oferują pomoc niewidomemu, choć nie zawsze taka pomoc jest potrzebna. Zawsze staram się dziękować za ofertę pomocy, to bardzo ważne. Warto doceniać takie propozycje – już sama ich liczba podczas moich spacerów po Bydgoszczy zadaje kłam twierdzeniom o powszechnej znieczulicy.
Czytaj całość na Tygodnikbydgoski.pl

Macierzyństwo bez barier. Czy trudno jest być niepełnosprawną mamą?

Agata Cybuchowska to niepełnosprawna mama, która powiedziała w „Dzień Dobry TVN”, jak radzi sobie z wychowywaniem syna. Jak pomaga jej narzeczony Piotr Nowicki? Jak przebiegła jej ciąża? W studiu programu Katarzyna Wojtaszek, założycielka fundacji „Jedyna taka” i niepełnosprawna mama 11-letniego chłopca, wyjaśniła, jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku.
Czytaj całość na Stronakobiet.pl

Ciemność otwiera oczy. Jak widzący mogą zrozumieć niewidomych?

Wzrok odpowiada aż za 75 proc. wrażeń, które odbieramy z otaczającego nas świata. Tymczasem tylko w Polsce żyje niemal 2 mln osób z niepełnosprawnością wzroku i ponad 40 tys. całkowicie niewidomych. Czy godzina spędzona w absolutnej ciemności wystarczy, by wczuć się w ich sytuację? Jak otworzyć się na nowe doświadczenie i zrozumieć doświadczenie osoby z niepełnosprawnością wzroku? Rozmowa z laureatką 13. edycji konkursu Bizneswoman Roku.
Czytaj całość na Stronakobiet.pl

Filip Zagończyk. Dziennikarz, który przełamuje stereotypy

– Zawsze chciałem być dziennikarzem, liczyłem na to, że będę mógł realizować się w tym zawodzie. Dziś praca jest jednocześnie moją pasją – opowiadał niewidomy Filip Zagończyk, który pokonuje stereotypy związane z niepełnosprawnością, z humorem komentuje bieżące sprawy w sieci i pisze o polityce.
Filip Zagończyk to z zamiłowania i wykształcenia dziennikarz. Od czwartego roku życia jest niewidomy, ale mimo to przez kilka lat pracował w Polskim Radiu jako „szalejący reporter”. – Pamiętam te czasy, było pięknie, aktywnie, było mnóstwo przygód. To były dni, gdy robiłem kilka wywiadów dziennie i byłem w paru miejscach niemal jednocześnie, rozmawiałem z saperem, żeglarzami, sportowcami. Ludzi było wielu, a materiałów cała masa – wspominał w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem.
Czytaj całość na Polskieradio.pl

Lublin. Ukraina dostanie sprzęt medyczny do diagnostyki okulistycznej. W pomoc zaangażował się Uniwersytet Medyczny

Z Lublina do Lwowa i Odessy trafi nowy sprzęt medyczny. Są to kamery wykorzystywane do diagnostyki chorób i urazów narządu wzroku.
Sprzęt ufundowała fińska firma Optomed, która odpowiedziała na apel wystosowany przez Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich. Do Ukrainy trafią trzy z pięciu przekazanych przez nią kamer, a pozostałe będą wykorzystywane w badaniach terenowych, np. do pomocy pacjentom w punktach recepcyjnych. Kamery umożliwiają przesyłanie obrazu i konsultowanie chorych w czasie rzeczywistym, wykorzystując przy tym dobrodziejstwo sieci teleinformatycznej.
Czytaj całość na Kurierlubelski.pl