Przeglądarka 151/15.02.2022

Ulga rehabilitacyjna 2022. Kto straci, a kto zyska? Od 2022 ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów

Polski Ład zmieniając ustawę podatkową, zmienił także zasady rozliczania ulgi rehabilitacyjnej. Według nowych zasad z ulgi nie skorzystają już osoby mieszczące się w kwocie wolnej od podatku. Ulga zostaje rozszerzona o zakupy pieluchomajtek i pieluch autonomicznych. W ramach ulgi opiekun wybierze się z niepełnosprawnym dzieckiem do sanatorium. Sprawdź, co jeszcze się zmienia.
Czytaj całość na Strefabiznesu.pl

Lepiej ograniczyć. Może trwale uszkodzić wzrok

Jaskra jest bardzo niebezpieczną chorobą, która nieleczona może prowadzić nawet do nieodwracalnej utraty wzroku. Okazuje się, że jednym z czynników ryzyka zachorowania na jaskrę i wystąpienia zespołu eksfoliacji, jest regularne picie znacznych ilości kawy.
Jaskra to schorzenie, które powoduje postępujące pogorszenie wzroku. Główną przyczyną rozwoju tej choroby jest za wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W przedniej komorze oka znajduje się przejrzysta ciecz. Kiedy jej przepływ jest zaburzony, wówczas wzrasta ciśnienie i dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego.
Czytaj całość na O2.pl

Wynalazek Huawei pomoże milionom użytkowników! Wielkie ułatwienie dla niezwykłej grupy

Huawei opatentował technologię, która ma usprawnić życie osób niewidomych – dzięki prostemu urządzeniu użytkownicy będą wykrywać przeszkody na swojej drodze.
Technologie codziennie pomagają ratować zdrowie – szpitale i ośrodki zdrowia nie mogłyby funkcjonować bez palety sprzętów elektronicznych, które z roku na rok posiadają coraz większe możliwości. Technika pomaga także osobom z niepełnosprawnościami, a w tym na przykład osobom niewidomym.
Czytaj całość na Gsmmaniak.pl

W Słupsku uratują wzrok. Operacje bez kolejki i bezpłatne zastrzyki doszklistkowe

Lekarze Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, jako jedyni w regionie, proponują chorym tracącym wzrok na skutek zwyrodnienia wysiękowego plamki żółtej i jej obrzęku cukrzycowego bezpłatne zastrzyki doszklistkowe. Ponadto, na operacje zaćmy czy odwarstwiania siatkówki nie trzeba długo czekać.
Czytaj całość na Pomorskie.eu

Niewidomi od urodzenia nie chorują na schizofrenię? Naukowcy od dekad próbują rozwiązać tę zagadkę

Jaki związek może mieć kwestia widzenia ze schizofrenią? Otóż okazuje się, że bardzo duży. Naukowcy obserwują od dekad, że osoby niewidome od urodzenia nie chorują na schizofrenię. No cóż, można by powiedzieć, że „lek jest gorszy od choroby”, ale przecież nie o to chodzi, żeby pozbawiać ludzi wzroku jeszcze przed urodzeniem. Jednak potwierdzenie takiej zależności może pomóc odnaleźć przyczynę schizofrenii lub skuteczny lek na tę wciąż tajemniczą chorobę.
Czytaj całość na Natemat.pl

Oczami niewidomego: ”Schody w górę, schody w dół”

Każda osoba niepełnosprawna bez względu na swoją dysfunkcję pragnie odnajdować się w środowisku osób sprawnych. Dotyczy to osób na wózku inwalidzkim, o kulach, niesłyszących czy niewidomych. Osoby niewidome i ociemniałe (do tej grupy należę) do poruszania się poza swoim mieszkaniem, domem najczęściej używają białej laski, psa przewodnika czy echolokacji. Jednak najbezpieczniejsza i bezcenna jest pomoc drugiego człowieka. Jednak jak takiemu niepełnosprawnemu pomóc by mu nie zaszkodzić?
Czytaj całość na OX.pl