Przeglądarka 157/14.06.2022

Dopłata do pensji na niepełnosprawnego pracownika z Ukrainy jest możliwa

Pracodawca, który zatrudni obywatela Ukrainy z dysfunkcją zdrowotną, może ubiegać się o dofinansowanie do jego wynagrodzenia na ogólnych zasadach dotyczących ich przyznawania.
Warunkiem jest posiadanie przez niego orzeczenia wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Stosował płyn do płukania ust. Niemal stracił wzrok

Okuliści nie byli w stanie ustalić, co jest przyczyną utraty widzenia u pacjenta. W końcu udało się ustalić, że mężczyzna źle stosował płyn do płukania ust. Co robił, że prawie stracił wzrok w obu oczach?
Czytaj całość na Infodent24.pl

Niewidomy Oleksandr chciał założyć konto w banku. „Przeszkodziły nie procedury, ale ludzka znieczulica”

„Sprawy nie da się załatwić w tym oddziale, proszę pójść tam, gdzie wiedzą, jak się obchodzić z takimi osobami” – miał usłyszeć niewidomy Oleksandr i pomagający mu na co dzień pan Jakub, gdy w placówce Alior Banku uchodźca z Ukrainy chciał założyć konto.
Jakub Sadowski, który jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektorem Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, odkąd wybuchła wojna w Ukrainie pomaga uchodźcom z tego kraju. Z uwagi na biegłą znajomość ich języka stara się szczególnie wspierać osoby niewidome.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Publicznie obraża niepełnosprawną część społeczeństwa. Prawo jest bezradne

Pierwsza wzmianka dotycząca kobiety obrażającej matki niepełnosprawnych dzieci pojawiła się w mediach społecznościowych na stronie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. „Z niepełnosprawnego społeczeństwa nie ma żadnego pożytku”. Jak można w taki sposób się zachowywać?!
Pani Grażyna, bez jakichkolwiek skrupułów, obraża niepełnosprawną część społeczeństwa. Robi to w mediach społecznościowych, za pomocą swojego konta na serwisie Facebook. Kobieta, podpisuje się w sieci jako absolwentka warszawskiego liceum. W ten sposób pisze do matek dzieci z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na SE.pl

Co można zagrać na kieliszkach czy suszarce na sztućce? Posłuchaj Remont Pomp! Niepełnosprawni intelektualnie muzycy wymiatają

Zespół Remont Pomp to 6 osób z niepełnosprawnością intelektualną i czterech pełnosprawnych wolontariuszy. Grają blisko 20 lat, nie tylko na scenach w Polsce, ale też za granicą.
„W zespole jestem od samego początku, gram na bębnie i różnych instrumentach stołowych” – mówi Sebastian Włodarek. „Najfajniejszy był wyjazd do Australii. Graliśmy różne koncerty z innym zespołem, który najpierw był u nas, a potem zaprosił nas do siebie” – dodaje. Blisko trzytygodniowa trasa koncertowa po Australii była dla zespołu ważnym wydarzeniem i sukcesem.
Czytaj całość na Aleteia.org