Przeglądarka 153/26.04.2022

Pomoc bez barier. Niepełnosprawne małżeństwo otworzyło swój dom dla uchodźców

Monika jest osobą niewidomą, jej mąż Wojciech cierpi na mózgowe porażenie dziecięce (MPD). Małżeństwo wychowuje siedmioletnią córeczkę Ulę. Każdy dzień przynosi im nowe radości, ale też wyzwania i trudności. Jednak, jak mówią, są ludzie, którzy potrzebują pomocy bardziej niż oni. To uchodźcy z Ukrainy. Dlatego otworzyli dla nich swoje serca i zaprosili ich pod swój dach.
Czytaj całość na Polskieradio24.pl

JAK W AZS DBAJĄ O SPORT OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI?

Na uczelniach wyższych jest od czterech do sześciu procent osób z niepełnosprawnościami. My w Akademickim Związku Sportowym staramy się do nich dotrzeć, pokazać im, że sport jest świetny – mówi Marta Dalecka, wiceprezes AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na Przegladsportowy.onet.pl

Larwy much upodobały sobie ludzkie oko. Naukowcy ostrzegają przed groźnymi powikłaniami

Podobno człowiek w trakcie swojego życia podczas snu zjada bardzo wiele owadów. Czego jednak oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Gorzej, jeśli sprawa dotyczy wzroku. Z praktyki francuskich lekarzy wynika, że za zaczerwienienie i swędzenie oczu odpowiadać mogą larwy much.
Czytaj całość na Spidersweb.pl

16-letni chłopak ranny w bombardowaniu trafił do szpitala wojskowego w Krakowie. „Przerażające obrażenia”

Do polskich szpitali przybywa coraz więcej Ukraińców rannych podczas wojny. Takich jak 16-latek, który ledwo przeżył bombardowanie Mariupola. Przez miesiąc transport do Polski był niemożliwy ze względu na to, że Rosjanie blokują nawet tunele humanitarne. Dopiero teraz nastolatka cudem udało się przetransportować do szpitala wojskowego w Krakowie.
Czytaj całość na Abczdrowie.pl

Ołena Zełenska nagłaśnia problem niepełnosprawnych ofiar wojennych na Ukrainie. Potrzebują pilnej pomocy i rehabilitacji

Ołena Zełenska – pierwsza dama Ukrainy, opublikowała na Instagramie zdjęcia kolejnych ofiar rosyjskiej inwazji. Tym razem żona Wołodymyra Zełenskiego pokazała, jaki los spotkał dzieci i dorosłych Ukraińców, którzy przez wojnę stali się niepełnosprawni. Poinformowała także o nowym systemie rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na Naszemiasto.pl

Powstaje elektroniczne oko. Jak ma działać?

Urządzenie naśladujące funkcje biologicznych oczu jest efektem działań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego Georgii.
Członkowie zespołu związanego z tym projektem zaprezentowali swoje ustalenia na łamach ACS Nano. Jak wyjaśnia główny autor badań, Sidong Lei, jego zespół zilustrował fundamentalną zasadę i możliwość skonstruowania tego nowego typu czujnika obrazu z naciskiem na miniaturyzację. W efekcie powstało urządzenie zapewniające większą głębię rozpoznawania kolorów oraz możliwość działania w mikroskali.
Czytaj całość na Chip.pl