USA: Inżynierowie z prywatnej uczelni pracują nad nowym elektronicznym urządzeniem mającym ułatwić poruszanie się osobom niewidomym

Studenci inżynierii mechanicznej z Rose-Hulman Institute of Technology z Terre Haute w stanie Indiana, Alyssa Taylor i Joseph Lahmann, postanowili stworzyć elektroniczne urządzenie, którego celem ma być pomoc osobom niewidomym w samodzielnym poruszaniu się i podróżowaniu. Rozpoczynając prace nad projektem nie spodziewali się, że stworzą innowacyjne narzędzie, które zapewni im miejsce w finałowej szóstce prestiżowego konkursu na projekt licencjacki w ramach konferencji biomechaników Amerykańskiego Towarzystwa Inżynierów Mechaników.
Obecnie większość osób niewidomych w bezpiecznym poruszaniu się polega na pomocy osoby trzeciej, psa przewodnika czy białej laski. Lahmann i Taylor chcieli stworzyć przede wszystkim urządzenie, które zapewni tym osobom niezależność, a jednocześnie dyskrecję i swobodne ręce.
To, co stworzyli, to urządzenie na pasie, które osoba nosi wokół brzucha, pod ubraniem i smycz na szyi. Smycz zawiera dwa urządzenia skanujące LiDAR, które nieustannie obracają się i skanują przestrzeń o powierzchni do ośmiu stup wokół użytkownika, wykonując przy tym zdjęcia do 30 klatek na sekundę. Gdy urządzenie wykryje przeszkodę, wysyła sygnał do umieszczonych w pasie dziesięciu silników wibracyjnych. W zależności od kierunku i odległości przeszkody, wibracje w pasie są mniej lub bardziej intensywne, a sygnał jest przesyłany do silnika odpowiadającemu kierunkowi zbliżającego się zagrożenia. Czyli mówiąc prościej, jeżeli zbliżamy się do przeszkody, która znajduje się po naszej prawej stronie, to zaczynamy odczuwać wibrację o odpowiednim natężeniu po tej właśnie stronie naszego ciała.
Lahmann i Taylor stworzyli niniejsze urządzenie w zaledwie dziesięć tygodni, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę, że nie jest to coś, co jest obecnie dostępne na rynku urządzeń medycznych. Nieliczne elektroniczne pomoce nawigacyjne dostępne dla osób niewidomych, to urządzenia przenośne, które trzeba trzymać w ręku, a ponadto są bardziej awaryjne i drogie. Studenci są dumni, że wymyślili coś, co naprawdę może zmienić jakość życia danej osoby.


 

Źródło: Rose-Hulman Institute of Technology