Grecja: Muzeum Kultury Cykladzkiej uruchomiło innowacyjny program dla osób z zaburzeniami sensorycznymi

Jak poinformowano w opublikowanym w piątek komunikacie prasowym, Muzeum Kultury Cykladzkiej w Grecji uruchomiło innowacyjny program mający na celu zwiększenie dostępu i integracji osób z zaburzeniami sensorycznymi.
W ramach stałego programu „In Touch” osoby z wadami wzroku i słuchu mogą teraz zapoznać się ze stałą kolekcją muzeum, w tym jedną z najbardziej kompletnych na świecie prywatnych kolekcji sztuki cykladzkiej kultury, która rozkwitła na środkowym Morzu Egejskim we wczesnej epoce brązu w trzecim tysiącleciu przed naszą erą.
Na potrzeby programu zwiedzający z niepełnosprawnością sensoryczną zostaną oprowadzeni z przewodnikiem przy wsparciu specjalnie wykonanej mobilnej gabloty. Witryna zawiera plan pomieszczeń, mapy dotykowe Grecji i Cyklad oraz kopie eksponatów wykonanych z marmuru lub żywicy.
Uzupełniający zestaw muzealny multisensoryczny zawiera teksty opisowe dostępne w alfabecie Braille’a (dla osób niewidomych), dużym drukiem (dla osób z wadami wzroku) oraz audioprzewodnik, wszystkie w języku greckim i angielskim.

„W dzisiejszych czasach muzeum i organizacja kulturalna w ogóle nie są już oceniane tylko przez wystawy czy program artystyczny, czy jakiekolwiek inne wydarzenia, ale przez to, jak rozumieją i odnoszą się do problemów naszych czasów, takich jak dostępność dla wszystkich grup społecznych, inkluzja edukacji i rozrywki”

– powiedział w czwartek na konferencji prasowej Nikolaos Kaltsas, dyrektor naukowy muzeum.


 

Źródło: Macaubusiness.com