Grecja: Studenci opracowali system wspomagający niewidomych pływaków

Ten rewolucyjny system wspomagania niewidomych pływaków składa się z czepka pływackiego połączonego ze specjalnymi okularami i ma na celu pomóc w orientacji na basenie. Urządzenie, które znajduje się na czepku posiada zestaw czujników, które informują pływaka o jego położeniu na basenie, zbliżaniu się do nawrotu czy mety.
Dodatkowo system zawiera zestaw słuchawkowy Bluetooth, który można podłączyć do urządzeń mobilnych. W ten sposób zawodnik na bieżąco może uzyskiwać informacje o swoich statystykach.
Jak wyjaśnia twórca systemu, student ze Szkoły Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Narodowego i Technicznego w Atenach (NTUA), celem systemu jest zapewnienie pełnej autonomii każdemu pływakowi z niepełnosprawnością wzroku.

„Sportowiec ma możliwość nie tylko dokładnego ustawienia się na torze pływackim, ale także kiedy zawrócić i zakończyć trening”

– mówi Panagiota.

„Dodatkowo dzięki żyroskopowi i akcelerometrowi będzie mógł się orientować na basenie, pozna swój czas i uzyska wiele więcej informacji”

– dodaje.
Studenci zrzeszeni w zespole Swim.me, który zajmuje się promocją pływania w Grecji, zaangażowali się w prace nad rozwiązaniem, by w ten sposób zachęcić osoby niewidome i słabowidzące bez względu na wiek i doświadczenie do pływania bez względu na ograniczenia na jakie napotkają.
Studenci mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązanie pływakowi paraolimpijskiemu i mistrzowi świata Charalambosowi Taiganidisowi, który był zachwycony pomysłem.

„Bardzo ważne było dla nas uzyskanie walidacji od tak renomowanego sportowca, który jest jedną z osób bezpośrednio zajmujących się tym urządzeniem, a on nie tylko je zatwierdził, ale także przekazał nam opinie i wskazówki, jak kontynuować i dalej rozwijać projekt

– powiedział Panagiota Dedousi.
System jest drugim dużym projektem opracowanym przez greckich uczniów z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, podobnie jak poprzednia innowacja nazwana Smart Vision, stworzona przez uczniów gimnazjów, która zyskała uznanie na całym świecie.
Smart Vision to urządzenie mające za zadanie pomóc osobom niewidomym w codziennych zakupach. Rozpoznaje etykiety na produktach i może odczytać takie informacje jak termin ważności czy składniki produktu.
Grecki zespół jest obecnie w trakcie tworzenia wodoodpornego i gotowego do użycia całego czepka i będzie reprezentował Grecję w ogólnoeuropejskich zawodach JA, które odbędą się online na Litwie pod koniec 2021 roku.


 

Źródło: Greekcitytimes.com