Grecja: ”Przebieg linii”- pierwsza w pełni dostępna wystawa dla osób niepełnosprawnych

Pierwsza w Grecji w pełni dostępna wystawa dla osób niepełnosprawnych zostanie otwarta 24 czerwca w Muzeum Epigraficznym, gdzie pojawią się dzieła znanego artysty, Panagioti Pristouri.


 

Ten tekst czytasz dzięki uprzejmości redakcji portalu Polonorama.com


 

Panagiotis Pristouris urodził się w Messini. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Janinie ze specjalnością w Malarstwie.
Zaprezentowanych zostanie 21 dzieł artysty, a także trzy kopie inskrypcji z bogatej kolekcji Muzeum Epigraficznego.
Jedną z innowacji wystawy jest ”zaprojektowanie specjalnych map dla osób z autyzmem, obecność tłumacza greckiego języka migowego oraz przewodnika dla osób z niepełnosprawnością wzrokową” – informują organizatorzy MYARTIST we współpracy z Muzeum Epigraficznym.
Innymi ważnymi dostosowaniami, aby wystawa była dostępna dla każdego jest to, że każde dzieło posiada kod QR w celu tłumaczenia na język migowy oraz dźwiękowy opis przez samego artystę. Tytuł, opis oraz data stworzenia dzieła będą zapisane także pismem Braille’a.
W wyborze wystawionych dzieł pomogli: Afroditi Ikonomidou, Marina Georgakopoulou, Liba Berzina, Aleksandros Panagiotopoulos, Kyra Papanikolaou. Każdy z nich skupił się na konkretnym okresie, oceniając pracę oraz rozwój artysty.


 

Autor tekstu: Marzena Mavridis Opr. Paolina Sokulska
Źródło: Polonorama.com