Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Polskiej Piosenki, to pierwsza instytucja w kraju popularyzująca i wspierająca historię piosenki od początku ubiegłego wieku, po czasy współczesne. Celem muzeum jest zbieranie i udostępnianie materiałów archiwalnych.
Ekspozycja muzealna skonstruowana jest w sposób nowoczesny, przez co wystawę można zwiedzać w sposób interaktywny. Na uwagę zasługuje nietypowy multimedialny odtwarzacz. To dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje zestaw: audioprzewodnik i komfortowe słuchawki.
W muzycznych ścianach umieszczone są także soczewki – przez które jak przez dziurkę od klucza – zwiedzający może podglądać tło historyczne danego okresu.
Ciekawostką są budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.
W Muzeum Polskiej Piosenki miłośnicy festiwali opolskich znajdą szczegółowe informacje na temat każdej edycji, a w specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej  mogą spędzać wiele godzin oglądając reportaże i fragmenty koncertów. Jest też miejsce dedykowane modzie estradowej, w którym zgromadzono prawdziwe kostiumy gwiazd, i w którym można się w nie wirtualnie przebierać. Ponadto w muzeum można zobaczyć:
580 teledysków i programów muzycznych
1,5 tys. wydawnictw o tematyce muzycznej
2000 fotografii
2000 nagrań audio
wyspy tabletów
szafę z kostiumami
wirtualne lustra do przebierania
strefę poświęconą opolskiemu festiwalowi
pokój dla dzieci z elektryczną perkusją
muzyczne eksponaty
szuflady pełne zbiorów muzealnych
mediatekę
W muzeum odbywają się spotkania z artystami, koncerty, a także lekcje muzealne i zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Osoby z niepełnosprawnościami w Muzeum

Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum, otrzymało ono status instytucji przyjaznej osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto instytucja posiada certyfikat „Miejsce przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym”.

Kontakt

Muzeum Polskiej Piosenki – Ekspozycja stała

ul. Piastowska 14A
45-082 Opole
www.muzeumpiosenki.pl