Warszawa: Pierwsza Dama gratulowała triumfatorom Spartakiady Osób Niepełnosprawnych

W Warszawie odbyła się wczoraj pierwsza Spartakiada Osób Niepełnosprawnych Helenów 2022. Młodzi zwycięzcy odebrali medale z rąk Pierwszej Damy.

– Gratuluję absolutnie wszystkim! Wszystkim medalistom i uczestnikom, bo najważniejsza jest radość z uprawiania sportu

– mówiła Małżonka Prezydenta.
Spartakiada została zainicjowana i zrealizowana, we współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego, przez Centrum Rehabilitacji Opieki i Edukacji TPD Helenów. Okazją do organizacji zawodów dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami było niedawne powstanie nowego boiska wielofunkcyjnego na terenie ośrodka oraz obchody 100–lecia „Helenowa”. Spartakiadzie towarzyszyło nadanie placówce sztandaru.
Agata Kornhauser–Duda wielokrotnie spotykała się z podopiecznymi „Helenowa” zarówno w samym ośrodku, jak i Pałacu Prezydenckim. Podczas wizyty w ośrodku kibicowała zawodnikom, którzy startowali w biegu i wyścigu na wózkach, rzutach piłką palantową czy zawodach a la Boccia. Młodzi sportowcy, startując w trzech kategoriach wiekowych, mierzyli się także w rozgrywkach wioślarskich, pływackich i pchnięciu kulą.
Wszyscy medaliści przyjęli wyróżnienia z rąk Małżonki Prezydenta, która podkreślała, że sport i rekreacja mogą być szczególnie motywujące w usamodzielnianiu osób dotkniętych niepełnosprawnościami.

– Gratuluję absolutnie wszystkim! Wszystkim medalistom i uczestnikom, bo najważniejsza jest radość z uprawiania sportu – mówiła Małżonka Prezydenta. – Dziękuję Wam za wspaniałego, sportowego ducha walki, jesteście mistrzami gry fair play! Widząc Wasze uśmiechnięte twarze jestem przekonana, że uprawianie sportu sprawia Wam radość. Jesteście wspaniałym przykładem dla innych osób z niepełnosprawnościami i mam nadzieję, że pójdą one za Waszym przykładem – stwierdziła, zwracając się do uczestników wydarzenia.

Spartakiada została podzielona na dwa odrębne panele: sportowy – dla praktykujących sportowców oraz rekreacyjny skierowany do najmłodszych niezaprawionych w sportowych bojach.

– Dziękuję organizatorom, że dali możliwość uczestnictwa w Spartakiadzie absolutnie każdemu. Bardzo cieszę się, że tutaj w Helenowie wszyscy mogą rozwijać się na miarę swoich możliwości

– oświadczyła Pierwsza Dama.
Ośrodek wywodzi się z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci powołanego w 1919 roku i realizuje zadania w zakresie kompleksowego wsparcia, edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w różnym wieku. Zespół placówek oświatowo–wychowawczych i opiekuńczych dba o uczniów w różnym wieku. Od wielu lat specjalizuje się w wieloprofilowej rehabilitacji dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, we wsparciu wychowanków w rozwoju oraz usamodzielnianiu i integracji ze środowiskiem.


 

Źródło: Prezydent.pl