Nadchodzi weekend z mistrzostwami Polski w blind tenisie. Gdzie oglądać?

– Gram w tenisa ziemnego, chociaż nie widzę piłki – mówi niewidomy mężczyzna. Brzmi abstrakcyjnie? Bynajmniej! Blind tenis to dyscyplina, która od 2015 r. fascynuje, inspiruje oraz rozwija kondycyjnie i sensorycznie Polaków z dysfunkcją wzroku. Od trzech lat pasjonaci białego sportu z całego kraju przyjeżdżają do Warszawy, by sprawdzić swoje umiejętności podczas ogólnopolskiego turnieju. Kto zostanie tegorocznym mistrzem Polski w tej dyscyplinie, a kto będzie musiał obejść się smakiem? To okaże się już w najbliższy weekend w Warszawie!
III Ogólnopolski Turniej Blind Tenisa RAKIETY ATNiS to wydarzenie, podczas którego spotkają się niewidomi i słabowidzący zawodnicy tenisa ziemnego, by powalczyć o podium. Impreza, której organizatorem jest Fundacja Widzimy Inaczej, rozpocznie się w sobotę, 21 maja o godz. 17. A zakończy się w niedzielę, 22 maja około godz. 20. Rozgrywki prowadzone będą na kortach Warszawskiego Klubu Tenisowego MERA przy al. Bohaterów Września 12.

Gdzie oglądać?

Rozgrywki może oglądać każdy, kto przyjdzie na korty WKT Mera, jednak publiczność proszona jest o zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Kibicować można również zdalnie, ponieważ wydarzenie będzie streamingowane!
Link zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie internetowej Fundacji Widzimy Inaczej oraz na fanpage’u Widzimy Inaczej na Facebooku.

Mamy swoją Akademię!

Blind tenis (tenis ziemny dla osób niewidomych i słabowidzących) to dyscyplina od dawna uprawiana za granicą, znana w takich krajach jak: Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, a nawet Australia czy Singapur. Jej twórcą jest niewidomy Japończyk Miyoshi Takei, do Polski wprowadziła ją kilka lat temu Agata Barycka. Zasady tego sportu są niemal identyczne jak w tenisie ziemnym. Do gry używa się jednak specjalnej, produkowanej w Japonii udźwiękowionej piłki, która jest nieco większa i bardziej miękka od typowej piłki tenisowej. Podczas gry można ją odbić od ziemi trzy, dwa lub jeden raz – w zależności od stopnia niewidzenia tenisisty.
Blind tenis jak każdy sport wpływa przede wszystkim na rozwój kondycji, ale osobom z niepełnosprawnością wzroku pomaga też w innych obszarach: w przełamywaniu lęku przestrzeni, w orientacji w terenie, w koncentracji na otaczającym świecie, na identyfikowaniu dźwięków, itp.
Rozpowszechnianie blind tenisa to jedno z głównych działań Fundacji Widzimy Inaczej, która istnieje od 2015 r. Organizacja prowadzi Akademię Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących, w ramach której pod okiem doświadczonych trenerów osoby z niepełnosprawnością wzroku – dorośli i dzieci – poznają tajniki gry, rozwijają swoje umiejętności i szukają najlepszych sposobów na to, by dbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie. Udział w zajęciach jest bezpłatny, projekt realizowany jest na terenie województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.
Projekt „Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących (ATNiS II)” współfinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje: biuro@widzimyinaczej.org.pl; tel. 605 368 660 lub 690 062 644.
Partnerami wydarzenia są: Polski Związek Tenisowy oraz Warsaw Sports Group.
Turniej odbędzie się dzięki wsparciu sponsorów: Strefa Tenisa, Warszawski Klub Tenisowy MERA, „Społem” WSS Śródmieście, sklep Presto City Cafe oraz Inżynieria dla Środowiska.
Zwycięzcy turnieju otrzymają puchary ufundowane przez Polski Związek Tenisowy oraz upominki przygotowane przez sponsorów.


 

Źródło: inf. pras.