Pierwsza Dama rozmawiała z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o pomocy humanitarnej dla uchodźców z niepełnosprawnością

Koordynacja pomocy humanitarnej dla ewakuowanych z Ukrainy osób z niepełnosprawnościami była tematem spotkania Pierwszej Damy z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pawłem Wdówikiem.
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z ministrem Pawłem Wdówikiem o sytuacji osób z niepełnosprawnościami, które z ogarniętej wojną Ukrainy trafiają do Polski.
Dyskusja dotyczyła koordynacji działań pomocowych, które muszą uwzględniać specjalistyczny transport, profesjonalną – często całodobową – opiekę nad chorymi i odpowiednie warunki w miejscu docelowym. Podkreślano, że pacjenci, o których mowa przybywają do Polski w różnej kondycji, często bardzo złej, a także – na skutek ewakuacji całych ośrodków – jednorazowo w bardzo dużych grupach.
Mówiono o ewakuacji zarówno osób dorosłych, jak i dzieci oraz o możliwościach przyjęcia tych uchodźców przez inne państwa, jak dzieje się w przypadku małych pacjentów onkologicznych, dializowanych i z chorobami rzadkimi, którzy trafiają pod opiekę polskich oraz zagranicznych placówek medycznych.


 

Źródło: Prezydent.pl