Przeglądarka 170/11.10.2022

Przemoc w ośrodku dla dzieci niewidomych w Laskach. Siostra Marianna zamknęła pokój i kazała mu się rozbierać. Odliczyła do dziesięciu i wtedy zaczęło się bicie

W Laskach priorytetem była religia. Nie jedna msza tygodniowo, tylko dwie albo trzy. Bo jeszcze rocznica, bo adoracja, bo czyjeś imieniny. Religia wdzierała się we wszystko – przytuliłeś dziewczynę na terenie świetlicy – grzech!
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Droga do bionicznego oka. Czy czekają nas widzialne interfejsy jak w Cyberpunku?

Niektórych chorych można rzecz jasna leczyć chirurgicznie albo przy pomocy leków lub terapii genowej. Sukcesy odnoszą też próby wykorzystania komórek macierzystych. Niestety te metody nie są dostępne dla wszystkich dotkniętych takimi przypadłościami. Dla osób u których nastąpiło uszkodzenie lub poważna degeneracja siatkówki, nerwu wzrokowego lub kory jedyną opcją może być bioniczne oko.
Czytaj całość na Benchmark.pl

Miała problemy ze wzrokiem. Okulistka zamarła podczas badania

Pewna Amerykanka zgłosiła się do okulisty z powodu problemów ze wzrokiem – widziany przez nią obraz był niewyraźny, zniekształcony. To, co lekarka zobaczyła podczas badania, mocno ją zaskoczyło. Okazało się, że kobieta miała w oku… stare soczewki kontaktowe. Znajdowały się one pod powieką i to właśnie one były przyczyną problemów z widzeniem.
Czytaj całość na Radiozet.pl

Ludzki mózg znowu zaskakuje! Potrafi nawet “włączyć” widzenie i wiadomo już, jak to robi

Naukowcy z całego świata w pocie czoła pracują nad terapiami umożliwiającymi przywrócenie wzroku. Największe nadzieje wiąże się z komórkami macierzystymi i terapiami genowymi, ale okazuje się, że spektakularne zdolności regeneracyjne wykazuje… nasz mózg!
Czytaj całość na Focus.pl

Bunt Doroty. Niewidząca stanie na 72 godziny pod biurem posłów PiS w Bydgoszczy. „Obowiązkiem babci jest walczyć za wnuki”

Bunt matek i babć to konieczność. Inaczej przyszłość naszych dzieci i wnuków będzie ponura – mówi Dorota Halaburda, która w środę rozpocznie trzydobowy, samotny protest „Bunt Doroty” przed biurem posłów PiS w Bydgoszczy.
Czytaj całość na Wyborcza.pl