Przeglądarka 152/22.03.2022

Szansa dla osób, które nie widzą. Bioniczne oko wchodzi w fazę testów na ludziach

Zakończyły się testy bionicznego oka Phoenix 99 prowadzone na owcach. Technologia, nad którą pracują badacze z uniwersytetów w Sydney i Nowej Południowej Walii, będzie teraz testowana na ludziach — podaje BBC. Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 2,2 miliarda osób na całym świecie cierpi z powodu jakiejś formy upośledzenia wzroku.
Czytaj całość na Money.pl

Niestety, wyłączą się Panu oczy – szokująca historia klientów Second Sight

Jednym z najbardziej niesympatycznych zjawisk na dzisiejszym rynku technologicznym jest porzucanie produktów przez producentów. Jednak historii pacjentów firmy Second Sight nie da się porównać z niczym, czego doświadcza z tego powodu zwykły człowiek.
Dla osób niewidomych ogromną nadzieję w ostatnich latach są firmy biotechnologiczne zajmujące się projektowaniem i produkcją implantów, które do pewnego stopnia są w stanie przywrócić im zdolność widzenia. Nie jest to oczywiście nic, co można by porównać ze wzrokiem zdrowej osoby, ale można sobie tylko wyobrazić, jak zmienia to jakość życia osobom żyjącym wcześniej w zupełnej ciemności.
Czytaj całość na Antyweb.pl

Niewidzialne dzieci

Widziała pani kiedyś mężczyznę lub kobietę z białą laską na ulicy? Wiele razy, prawda? A widziała pani dziecko z białą laską? Nigdy. Bo te dzieci są od siódmego roku życia w ośrodkach szkolno-wychowawczych. I sami niewidomi spierają się, czy to dobrze, czy źle.
Czytaj całość na WP.pl

Ma ociemniałe dzieci. Sama walczy z rakiem. Tetiana z Kijowa znalazła pomoc w Polsce

Z Ukrainy do Polski trafia wielu chorych, którzy nie mają teraz szans na normalne leczenie w swoim kraju. Wśród nich jest Tetiana. Kobieta mieszkała w Kijowie, gdzie zajmowała się bezpieczeństwem i higieną pracy w lokalnych supermarketach. Gdy Rosjanie zaczęli zrzucać bomy na stolicę, musiała uciekać z kraju. Razem z mężem i dwójką niewidzących dzieci przebywają w Dąbrowie Górniczej.
Czytaj całość na SE.pl

Niepełnosprawność na co dzień: Potrzebne chwile zapomnienia

Obowiązki w pracy w domu, zapewnienie najbliższym ciepła ogniska domowego, nie mówiąc już o robieniu zakupów, sprzątaniu, praniu czy gotowaniu, wszystko to oraz wiele innych czynności to zadania, które każdego dnia pojawiają się przed kobietami. Wyzwania jakie stawia przed nimi życie stają się o wiele trudniejsze, kiedy to dodatkiem do nich jest niepełnosprawność tworząca liczne bariery.
Czytaj całość na Gazetacodzienna.pl