Przeglądarka 160/05.07.2022

Słowacja. Fatalny błąd lekarzy. Usunęli pacjentowi zdrowe oko

Do fatalnego w skutkach błędu lekarskiego doszło w klinice w dzielnicy Ružinov w Bratysławie.
Lokalni dziennikarze podają, że lekarka ,która wykonywała operację jest cenioną specjalistką. Szpital twierdzi, że współpracuje z pacjentem i jego rodziną, aby zapewnić złagodzenie konsekwencji operacji. Władze kliniki podkreśliły, że nigdy wcześniej nie odnotowano podobnego incydentu.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Dramat niepełnosprawnej. Mężczyzna miał pomóc – została z niczym

Niepełnosprawna kobieta nie radziła sobie po śmierci matki. Zaczęła zaciągać pożyczki, nie płaciła za mieszkanie. W pewnym momencie spółdzielnia zagroziła licytacją mieszkania. Wówczas do jej drzwi zapukał nieznajomy mężczyzna, zaoferował pomoc. Zaproponował kupno mieszkania. Według operatu szacunkowego mieszkanie było warte 150 tys. zł. Kobieta dostała tylko 9 tysięcy. Dziś nie ma ani pieniędzy, ani mieszkania.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Echolokacja u ludzi – nie uwierzysz, jak szybko możesz się jej nauczyć

Echolokacja jest wykorzystywana do nawigacji przez wiele gatunków zwierząt. Naukowcy od lat zastanawiają się, czy zdolność tę może także posiąść człowiek? Odpowiedź jest twierdząca, a najbardziej niezwykłe jest to, jak szybko można się jej nauczyć.
Czytaj całość na Czip.pl

Fikcyjne wsparcie niepełnosprawnych uchodźców

Rząd wydłuża wypłatę 40 zł na gościnę osób z Ukrainy, którym trudno stanąć na własne nogi – znaleźć w Polsce pracę i wynająć mieszkanie. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Ze wsparcia będzie jednak miała szansę skorzystać zaledwie niewielka ich część. Wszystko przez formalności.
Czytaj całość na RP.pl

Potrzebne zmiany w kurateli dla osoby niepełnosprawnej

Trzeba wypełnić lukę między ubezwłasnowolnieniem całkowitym a częściowym, by zapewnić realną pomoc i ochronić osoby z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną przed nadużyciami. Takie postulaty zawiera najnowszy raport ekspertów Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (IWS).
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

„Szkolni koledzy zastraszyli niepełnosprawnego Adama i zmusili go do kradzieży. Kurator grozi matce, że zabiorą jej syna”

„– Niech się pani cieszy, że trafi do domu dziecka, a nie do zakładu poprawczego – powiedział, gdy przyszła do niego zapytać, dlaczego zamiast wesprzeć ją i otoczyć syna opieką, chce ich ukarać. – Bo sobie pani zwyczajnie nie radzi! Ciągle nie ma pani w domu, a syn chodzi, gdzie chce, samopas”.
Czytaj całość na Polki.pl

Powstał robot, który prowadzi badania laboratoryjne. Może pomóc ratować wzrok

W Japonii powstał wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który prowadzi laboratoryjne badania nad hodowlą potencjalnie ratujących wzrok komórek siatkówki. Zdołał przetestować już 200 mln kombinacji różnych czynników i dobrać najlepsze warunki dla wytwarzanych komórek.
Czytaj całość na Forsal.pl