Przeglądarka 148/30.11.2021

Tylko 28% osób niepełnosprawnych pracuje. „Wiele osób nie ma jak wydostać się z domów z powodów braku windy czy podjazdu”

Tematem przewodnim listopadowej „Gospodarczej debaty miesiąca”, realizowanej przez Polską Fundację Przedsiębiorczości i portal wSzczecinie.pl, było zaangażowanie osób niepełnosprawnych w rynek pracy oraz Fundusz Dostępności administrowany przez PFP, dzięki któremu zmienia się sytuacja życiowa osób wykluczonych z powodu infrastruktury. Obecnie do rozdysponowania jest 30 milionów złotych, z perspektywą zwiększenia tej kwoty do 60 milionów. Beneficjentami mogą być między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, samorządy czy uczelnie.
Czytaj całość na Wszczecinie.pl

Naukowcy odkryli prosty sposób na poprawę wzroku. Polepszy go czerwone światło – ale tylko stosowane rano

Z wiekiem wzrok się pogarsza. Nie tylko jego ostrość, ale i zdolność do rejestracji światła przez siatkówkę. Można jednak temu zaradzić w prosty sposób.
Czym jesteśmy starsi, tym gorzej widzimy. Z wiekiem soczewka traci elastyczność, co prowadzi do nadwzroczności. Żeby dostrzegać drobne szczegóły z bliska, musimy zakładać okulary. Problem zaczyna się wcześnie, bo już w wieku 45-55 lat okularów do czytania potrzebuje aż 80 proc. ludzi. Później – niemal wszyscy.
Czytaj całość na Focus.pl

Mężczyzna otrzymał protezę oka wydrukowaną w 3D. To pierwszy przypadek na świecie

W Moorfields Eye Hospital w Londynie po raz pierwszy na świecie pacjentowi założono prototyp protezy drukowanej przy pomocy drukarki 3D. Oko jest bardziej realistyczne niż inne dostępne obecnie alternatywy, a sama metoda jest mniej inwazyjna i bezpieczniejsza, ponieważ nie wymaga już odlewu oczodołu.
47-letni pacjentem był Brytyjczyk Steve Verze, który od 27 lat potrzebował protezy. Jak podaje Moorfields Eye Hospital, mężczyzna jest zadowolony z rezultatów pracy lekarzy. – To nowe oko wygląda fantastycznie, a dzięki technologii druku cyfrowego 3D będzie tylko lepiej i lepiej – powiedział.
Czytaj całość na Poradnikzdrowie.pl

Warszawa: Zmienią nazwę pl. Inwalidów, bo obraża niepełnosprawnych?

Podczas sesji Warszawskiej Rady Kobiet członkinie zaproponowały zmianę nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Przedstawicielka środowisk osób z niepełnosprawnościami zaproponowała również zmianę nazwy placu Inwalidów. Głos w sprawie zabrała wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Czy rondo i plac zmienią nazwę?
Czytaj całość na Se.pl

„Interwencja”. Koszmar niepełnosprawnego. „Przez sąsiadkę z góry chodzę do psychiatry”

30-letni Krzysztof Jakubowski z Koszalina od urodzenia jest niepełnosprawny. Z powodu postępującej skoliozy nie może korzystać już nawet z wózka. Cały świat pana Krzysztofa to ciasny pokój i zwykły tapczan. No i sąsiadka z góry, która uporczywie go nęka, zamieniając życie w piekło. Problemy z kobietą ma wielu mieszkańców bloku.
Czytaj całość na Polsatnews.pl