Przeglądarka 122/01.06.2021

Ten niepełnosprawny muzyk jako pierwszy nagrał hymn na Euro 2020

Przed każdą dużą imprezą, na której występuje polska reprezentacja w piłce nożnej, powstają utwory pretendujące do bycia hymnem kadry. Tym razem jako pierwszy z piosenką zagrzewającą Roberta Lewandowskiego i spółkę podczas EURO2020 wystartował niepełnosprawny raper Patryk „MC Sobieski” Bielewicz. To już jego kolejny utwór dla polskich piłkarzy.
Patryk „MC Sobieski” Bielewicz to raper pochodzący z Kalisza. 38-latek zmaga się z nieuleczalną chorobą oczu, na której skutek nieustannie traci wzrok. Jednak choroba nie przeszkadza mu w realizowaniu marzenia, jakim jest muzyka.

Czytaj całość na O2.pl

Zamknij oczy i przejdź przez pandemię

Zderzyło się dwóch słabowidzących chłopców. „Co ty, ślepy jesteś?” – wykrzykuje jeden z nich. Wybuchają śmiechem, bo niewidomi nie potrzebują litości. Chcą szansy na równy start w dorosłe życie. Tę szansę zabija właśnie pandemia.
– Dużo się pozmieniało?
– Dla was małe rzeczy, dla nas wszystko. W miejscu, które znałam, wyrasta ściana z pleksi. Ekspedientki na poczcie brzmią inaczej. Nie mogę naciskać guzików, gdy chcę przejść przez pasy. Toaleta na dworcu, z której zawsze korzystałam, od teraz zamknięta. Mało? Gdy zakładam maseczkę, tracę poczucie przestrzeni.
Czytaj całość na WP.pl

Sztuczna inteligencja w służbie okulistyki?

W roku 2018 Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą terapię genową w leczeniu dystrofii siatkówki. Wzbudziło to entuzjazm w środowisku medycznym. Czy mamy do czynienia z przełomem w leczeniu chorób oczu?
Dystrofie siatkówki to grupa chorób objawiających się zaburzeniem widzenia nocnego, zaburzeniem postrzegania barw, a w skrajnych przypadkach przechodzących w brak zdolności widzenia. Wsparciem w walce z tymi schorzeniami okazuje się sztuczna inteligencja. Możliwość wykonania wstępnych badań ma mieć już lekarz pierwszego kontaktu.
Czytaj całość na Polskieradio.pl

Niepełnosprawność nie ogranicza. Niewidomy golfista obala wszelkie bariery

Teraz dowód na to, że golf to dyscyplina sportu absolutnie dla każdego. Uprawia ją m.in. gorzowianin Grzegorz Kłak. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że od kilku lat jest niewidomy.
Trafić w piłkę golfową widząc ją, łatwo nie jest. A co dopiero gdy się jej nie widzi. Grzegorz Kłak przekonał się, że jest to możliwe, choć na początku sam w to nie wierzył.
Czytaj całość na TVP.pl

Oczami niewidomego: czy to już na pewno koniec

Wszystko zaczęło się w Polsce tak naprawdę w marcu 2020 roku. Najpierw 5 przypadków zachorowań na koronawirusa, potem kolejne i coraz więcej przypadków, aż pojawiać się zaczęły ofiary śmiertelne. Rząd zaczął wprowadzać obostrzenia sanitarne, zakazy, nakazy i tak to się ciągnie w mniejszym lub większym stopniu do tej pory. Zadajemy sobie lub znajomym pytania: jak się odnajdujesz, jesteś już po zakażeniu i szczepieniu, jaką szczepionką itp.? Pytania takie dotyczą wszystkich, nie ma osób bardziej lub mniej dotkniętych taką sytuacją. Obecnie najczęstsze pytanie brzmi: czy to już koniec pandemii skoro rząd zapowiada odmrażanie gospodarki?
Czytaj całość na OX.pl