Przeglądarka 139/28.09.2021

Świadczenie pielęgnacyjne: Czy odległość od opiekuna ma znaczenie

Nie można stosować przepisu o świadczeniu pielęgnacyjnym w sposób automatyczny i przyjmować, że o jego przyznaniu decyduje sztywno określona liczba kilometrów dzieląca opiekuna od osoby, którą się on opiekuje – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Co mi tak pływa przed oczami? Czy to niebezpieczne?

Niektórzy nazywają je mroczkami, inni plamkami lub muszkami, kolejni uważają, że widzą pływające im przed oczami bakterie. Jednak tak naprawdę grudki i niteczki, które widzisz, na przykład wpatrując się w coś jasnego, są tak zwanymi mętami ciała szklistego. Czy powinny cię niepokoić?
Czy plamki pływające przed oczami świadczą o jakiejś chorobie? Najczęściej nie! To męty, niewielkie grudki pływające w ciele szklistym oka, galaretowatej substancji wypełniającej gałkę oczną. Przeszkadzają ci? Zobacz, jak możesz się ich pozbyć.
Czytaj całość na Fakt.pl

Trzeba poprawić przepisy o czasie pracy niepełnosprawnych

W 2020 r. w firmach otwartego rynku pracy wykryto więcej naruszeń przepisów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych niż w zakładach pracy chronionej
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadziła 1051 kontroli w 839 podmiotach, w których było zatrudnionych ponad 33 tys. niepełnosprawnych pracowników. Tak wynika ze sprawozdania z działalności PIP w 2020 r. Wśród tych kontroli 216 miało miejsce u pracodawców mających status zakładu pracy (ZPChr), a 69 w firmach z otwartego rynku pracy.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Sznuk z „Jeden z dziesięciu” ujawnia: w programie bierze udział wielu niewidomych, a widzowie tego nie wiedzą

Od 27 lat Tadeusz Sznuk jest gospodarzem kultowego programu „Jeden z dziesięciu” w TVP 2. Teleturniej oparty jest na brytyjskim formacie „Fifteen to One” i od 1994 roku gromadzi przed telewizorami miliony Polaków. Każdy odcinek wzbudza wiele emocji. Na ekranie byliśmy już świadkami niemoralnych propozycji i zapadających w pamięć wpadek. Jak wygląda realizacja „Jeden z dziesięciu” od kuchni? Czy biorą w nim udział niepełnosprawni? Jak swoją rolę w programie widzi i tłumaczy Tadeusz Sznuk?
Czytaj całość na Fakt.pl

Niepełnosprawność na co dzień: To nie kaprys

Idealny świat to taki, w którym między innymi nie byłoby żadnych chorób, a co za tym idzie zniknęły by niepełnosprawności z nimi związane. Niestety taki stan rzeczy pozostaje tylko w sferze marzeń i rzeczywistość każdego dnia dopomina się o swoje. Choroby panoszą się na całego i pomimo usilnych starań lekarzy, nie jeden z pacjentów zostaje „obdarowany” niechcianą niepełnosprawnością.
Czytaj całość na Gazetacodzienna.pl

Oczami niewidomego: na oddziale szpitalnym bez wzroku

Struktury organizacyjnej nie trzeba nikomu przedstawiać. W zależności od choroby trafia się na odpowiedni oddział gdzie otrzymuje się fachową pomoc odpowiedniej grupy specjalistów oraz personelu pielęgniarsko – opiekuńczego. Będąc osobą ociemniałą przebywałem na oddziale okulistycznym, neurologicznym, a ostatnio przez 17 dni na oddziale chirurgii ogólnej cieszyńskiego szpitala śląskiego.
Czytaj całość na Ox.pl

MÓWILI JEJ, ŻE JEST ZA BRZYDKA. DZIŚ INSPIRUJE I WALCZY Z HEJTEM

Gdy Melissa Blake była nastolatką, po raz pierwszy usłyszała, że jest za brzydka na spełnianie swoich marzeń. Nigdy nie będzie przecież modelką, sama zresztą nigdy nie widziała w magazynach modowych niepełnosprawnych modeli. Dziś ma na koncie występ na New York Fashion Week, inspiruje innych i walczy z hejtem. Oto jej niesamowita historia.
Czytaj całość na Interia.pl