Przeglądarka 136/07.09.2021

Andrzej Kosmala podpadł niewidomym. Jego wpis wywołał oburzenie wśród internautów. „Powinno być panu wstyd”

Andrzej Kosmala opublikował na Facebooku kontrowersyjny wpis. Podzielił się z internautami swoją irytacją, ale szybko tego pożałował. Menadżer Krzysztofa Krawczyka skrytykował umieszczane na dworcach tzw. ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i słabowidzących. Uznał, że to znacząco utrudnia przemieszczanie się osobom podróżującym z walizkami na kółkach. Internauci uznali, że Kosmala powinien się wstydzić.
Czytaj całość na Fakt.pl

Niepełnosprawni wkrótce będą używać sprzętu za pomocą myśli. Synchron rywalizuje z Elonem Muskiem

Krok od potężnego ułatwienia dla niepełnosprawnych. Firma Synchron ogłosiła, że w ciągu pięciu lat jest w stanie wprowadzić na rynek pierwszy fabrycznie produkowany interfejs mózg-maszyna. Konkurencyjne rozwiązanie powstaje też w firmie Elona Muska.
Co przyświeca konstruktorom i takich urządzeń? Głównym celem projektantów z firmy Synchron jest umożliwienie sparaliżowanym pacjentom korzystanie ze sprzętu elektronicznego za pomocą myśli.
Czytaj całość na Komputerswiat.pl

Kluczborski ZAZ daje spełnienie zawodowe i społeczne dla 30 niepełnosprawnych. Dziś symbolicznie otwarto placówkę

Symbolicznie otwarto dziś (03.09) Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku. Choć ZAZ funkcjonuje od grudnia ubiegłego roku, oficjalne uroczystości były niemożliwe ze względu na pandemię.
Czytaj całość na Radio.opole.pl

Ksiądz miał molestować niepełnosprawną pacjentkę. Kuria przeniosła go do innej parafii

Ksiądz Kazimierz K. miał molestować niepełnosprawną pacjentkę szpitala w Makowie Podhalańskim. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty. Kuria zamiast donieść na duchownego, kryła go przed śledczymi. Parafianie są oburzeni.
Kazimierz K. pełnił posługę kapelana w kilku domach opieki. W kwietniu 2017 roku doszło do bulwersującego zdarzenia. Lekarzy zaniepokoiło zachowanie pacjentki oddziału paliatywnego szpitala w Makowie Podhalańskim.
Czytaj całość na Radiozet.pl

Nvidia RAD-TTS tworzy realistyczne głosy sztucznej inteligencji

Syntezatory mowy są w użyciu już od wielu dekad. Nie ma w Polsce chyba nikogo, kto nigdy nie słyszał choćby o słynnym syntezatorze mowy Ivona. Technologia wspomagana przez sztuczną inteligencję początkowo była obecna jedynie w filmach science fiction, a dziś korzysta z niej w zasadzie każdy asystent głosowy – Asystent Google, Siri, Alexa i inni. Głównym wyzwaniem, jakie stoi obecnie przed programistami polega na sprawieniu, aby głos wirtualnych „pomagierów” w jak najwierniejszy sposób odwzorowywał naturalną mowę ludzką. Na tym polu interesująco wygląda Nvidia RAD-TTS.
Czytaj całość na Instalki.pl

Zmarł wybitny nauczyciel, dyrektor i historyk, twórca szkoły dla niewidomych więźniów

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu poinformowało, że odszedł Henryk Wilk – nauczyciel historii, wieloletni dyrektor Technikum Ceramicznego, historyk Fordonu.
W Fordonie mieszkał od 1940 roku. Miał wówczas 6 lat. Rodzice Henryka Wilka opuścili dom w Żołędowie i przenieśli się do Fordonu. Henryk Wilk krótko mieszkał w okresie szkolnym w Łańcucie.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

KOMÓRKI GLEJOWE MÜLLERA MOGĄ PRZYWRÓCIĆ WZROK

Komórki pozyskane z siatkówek oczu zmarłych mogą przywracać wzrok niewidomym. Chodzi o tzw. komórki glejowe Müllera, których badanie może doprowadzić do jednego z największych przełomów w medycynie ostatnich lat.
W transplantologii od lat wykorzystuje się pobrane z oczu zmarłych rogówki. Dzięki ich przeszczepom można przywrócić wzrok osobom, których rogówka została uszkodzona mechanicznie lub zmętniała.
Czytaj całość na Interia.pl