Kozienice: Otwarto Centrum Usług Społecznych

W poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w otwarciu Centrum Usług Społecznych w Kozienicach. Ale to nie jedyna placówka, która powstanie w Kozienicach dzięki rządowemu dofinansowaniu. Podczas spotkania minister wręczyła burmistrzowi gminy promesę na dofinansowanie utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

W centrach usług społecznych mają być skupione usługi z różnych systemów – pomocy społecznej, polityki rodzinnej, ochrony i promocji zdrowia, kultury, edukacji publicznej, ale też wspierania osób z niepełnosprawnościami. Mają oferować wsparcie wszystkim mieszkańcom – nie tylko osobom w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej, ale też osobom starszym, niepełnosprawnym, rodzinom wielodzietnym – wszystkim mieszkańcom gminy.
– Centra Usług Społecznych to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy, dzięki której wzrasta jakość i zakres usług społecznych świadczonych na poziomie lokalnym. Na pilotażowe tworzenie centrów przeznaczyliśmy 130 mln zł, dzięki którym powstaną 43 centra – mówiła podczas briefingu prasowego minister Marlena Maląg.
Szefowa resortu rodziny mówiła też o polityce społecznej, prorodzinnej, senioralnej, o wsparciu osób z niepełnosprawnościami, a także o roli współpracy z samorządami w realizacji zadań na rzecz lokalnych społeczności.
Gmina Kozienice wkrótce z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym
Co ważne, to nie jedyny projekt, który powstanie w Kozienicach dzięki rządowemu dofinansowaniu. Podczas spotkania minister wręczyła burmistrzowi gminy promesę na dofinansowanie utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To blisko 2,2 mln zł. Centrum obejmie wsparciem 15 dorosłych osób niepełnosprawnych posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności, w tym 7 osób w ramach pobytu całodobowego i 8 osób w ramach pobytu dziennego.
Następnie minister Maląg odwiedziła Klub „Senior+”, gdzie spotkała się z uczestnikami zajęć. Ostatnim punktem wizyty w Kozienicach był natomiast żłobek. Placówka została rozbudowana m.in. dzięki środkom z programu „Maluch+”, który wspiera także funkcjonowanie miejsc dla najmłodszych dzieci.


 

Źródło: MRiPS