Przeglądarka 137/14.09.2021

Gustavo Kuerten skończył 45 lat – znakomity tenisista i działacz na rzecz osób niepełnosprawnych

– To było bardzo wyjątkowe, być może jedno z najwspanialszych uczuć w całym moim życiu na korcie tenisowym – wspominał swoje trzecie zwycięstwo we French Open. 10 września, 45 lat temu urodził się Gustavo Kuerten. Jeden z najlepszych Brazylijskich tenisistów ziemnych. Wielki humanista, działający na rzecz osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Polskieradio24.pl

Kierowcy trąbiący dla niepełnosprawnego Marcina przeszkadzają mieszkańcom Pławia? Rodzina prosi, aby kierowcy machali do chłopaka na wózku

Pamiętacie akcję „Zatrąb dla Marcina”? W połowie czerwca przez Pław (gmina Dąbie) przejechał sznur samochodów i motocykli, trąbiąc dla niepełnosprawnego mieszkańca tej miejscowości, który przesiaduje na wózku na przystanku. O akcji zrobiło się tak głośno, że wielu kierowców przejeżdżających przez Pław, widząc Marcina, naciska na klakson. A jest to uciążliwe dla okolicznych mieszkańców…
Czytaj całość na Gazetalubuska.pl

Radek Patelak, wychowanek Lasek: Jak jest się niewidomym, to czasem łatwiej świadczyć o Panu Bogu

Kiedy miewam trudności, pretensje do Pana Boga, to jednak później jestem zawstydzony tą myślą, i proszę matkę Czacką o wstawiennictwo. Pomaga. Jest moim wsparciem – mówi Radosław Patelak, który spędził w Laskach, w ośrodku dla niewidomych, 14 lat.
Anna Malec: Kiedy straciłeś wzrok?
Radosław Patelak: Urodziłem się już jako osoba niewidoma, w siódmym miesiącu ciąży. Rodzice opowiadali, że przyczyną utraty wzroku była zbyt duża dawka tlenu, który mi wypalił oczy. W tych latach, a urodziłem się w 1983 roku, zdarzały się takie przypadki.
Do szóstego roku życia wychowałem się na wsi, pod Łodzią, a potem rodzice zdecydowali o posłaniu mnie do szkoły dla niewidomych w Laskach. Z tego powodu cała rodzina przeprowadziła się do Kutna, bo stamtąd było lepsze połączenie do Warszawy.
Czytaj całość na Aleteia.org

Mały bohater. Niepełnosprawny 8-latek pokonał 100 km po górach Ukrainy

Wyprawa w góry z dzieckiem jest wyzwaniem. A z dzieckiem niepełnosprawnym to już prawdziwy wyczyn. Justyna i Mariusz Pałaszewscy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych i inspirują innych do działania.
Syn Pałaszewskich urodził się w 27. tygodniu ciąży, ważył zaledwie 990 gramów. Cierpi na mózgowe porażenie dziecięce i dyzartrię (zaburzenia mowy). Dziś Miłosz ma osiem lat i fantastycznych rodziców, którzy pokazują mu, że niepełnosprawność nie ogranicza i co roku wspólnie przesuwają granice niemożliwego jeszcze dalej.
Czytaj całość na Gazeta.pl

Wielka Brytania: 30-latkowi z dziecięcym porażeniem mózgowym zabrano zasiłek. Powód jest szokujący! Chodzi o „erotyzm”

Przez całe swoje życie 30-letni Thomas Williams był dotykany przez setki rąk, które myły go, ubierały, podnosiły, operowały. Mężczyzna ma dziecięce porażenie mózgowe, jeździ na wózku inwalidzkim i jest w spektrum autyzmu. Do niedawna nigdy nie doświadczył prawdziwej intymności. – Jest bardzo wiele uprzedzeń wokół bycia niepełnosprawnym i bycia „biologicznie aktywnym” – mówi Williams, któremu właśnie zabrano dofinansowanie na opłacanie „potrzeb miłosnych”.
Czytaj całość na Fakt.pl

Wulgarni kierowcy MZK Bielsko-Biała. Jest interwencja

„Jak Ci się paniusiu nie podoba, po co jeździsz autobusem. Zostań w domu albo zamów taksówkę”… Tego typu odzywki mają padać z ust kierowców MZK w Bielsku-Białej pod adresem seniorów i osób niepełnosprawnych.
Radny Bielska-Białej Roman Matyja przyznał, że otrzymuje wiele sygnałów o niegrzecznych i niestosownych zachowaniach kierowców autobusów miejskich względem pasażerów, zwłaszcza osób niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Bielsko.info

17 lat temu zdobywał medale. Teraz odsiaduje wyrok za zabójstwo i jest „więziennym aniołem”

Oscar Pistorius znany był głównie z tego, że był najbardziej utytułowanym niepełnosprawnym sportowcem w biegach na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Sytuacja ta zmieniła się jednak w 2013 roku, kiedy został oskarżony o zabójstwo swojej dziewczyny. Biegacz tłumaczył się, że pomylił 29-latkę z włamywaczem. Mimo tego został skazany za jej zabójstwo.
Czytaj całość na Gazeta.pl