Przeglądarka 143/26.10.2021

Przychodnia nie dla niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się?

Wizyty u lekarza to nieodłączny element rzeczywistości, szczególnie ludzi starszych. Choroba, recepta, skierowanie, robienie wyników, są najczęstszymi powodami, dla których kierujemy się do przychodni. O ile jesteśmy sprawni, w pełni sił. jest to zwykła czynność. Jednak dla ludzi niepełnosprawnych, starszych czy mających problemy w poruszaniu się, wizyta u lekarza może być gehenną. Wszystko przez to, że nie działa winda. O sprawie napisał jeden z mieszkańców.
Czytaj całość na Radioswinoujscie.pl

Z cyklu: Ślepym trafem. Temida ślepa i niepotrzebna?

Od kilku dni na forach internetowych dla niewidomych pojawia się wpis niejakiego Michała Michalaka, w którym opisuje on okradzenie go przez panią Kasię, też niewidomą. We wpisie i w załączonych nagraniach pada pełne nazwisko złodziejki. Pan Michał sam wymierza sprawiedliwość, do sądu iść nie zamierza. Czy to jest sposób na dzisiejszą kondycję tej naszej nadzwyczajnej kasty sędziowskiej?
Michał Michalak szczegółowo opisuje całe zdarzenie. Jest niewidomy. Spotkał się w krakowskiej restauracji z niewidomą panią Kasią i jej psem przewodnikiem. Wyszedł na chwilę do toalety. W tym czasie kobieta wyjęła z jego portfela 500 zł.
Czytaj całość na Tygodnikbydgoski.pl

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko? Wciąż w sferze zapowiedzi

Od zaostrzenia prawa do aborcji minął rok. A pomocy dla kobiet, które chcą lub muszą urodzić dziecko z niepełnosprawnością, jak nie było, tak nie ma.
Polityczne kłótnie, brak woli decydentów czy zwykła niechęć do wprowadzania zmian. To między innymi z tych powodów zakaz jest, a projektu realnego wsparcia, które miało być w pakiecie ze zmianami w prawie aborcyjnym, nie ma. Rząd tłumaczył, że potrzebuje czasu, by nie powstał bubel prawny.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Szef białoruskiego MSZ: pieniądze ONZ dla niepełnosprawnych przeznaczono na protesty

Szef MSZ Białorusi oskarżył „niektórych przedstawicieli ONZ” w tym kraju, że wykorzystali środki organizacji przeznaczone dla niepełnosprawnych, aby wspierać protesty. Według Uładzimira Makieja miało się to dziać „za plecami sekretarza generalnego”. Makiej wyjaśnił, ze ci „pomocnicy” Antonio Guterresa to „niektóre państwa Unii Europejskiej”.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Bielsko-Biała: Tworzą bariery dla niepełnosprawnych!

Zamiast likwidować bariery dla niepełnosprawnych, tworzą je. Kuriozalna sytuacja na ulicy 11 Listopada.
Na wspomnianej ulicy pojawił się zakaz wjazdu, który dotyczy również osób niepełnosprawnych. Po 11 Listopada poruszać się mogą tymczasem rowerzyści i oczywiście piesi. Ci w ratuszu, którzy zdecydowali o takim rozwiązaniu, chęci całkowitego wyeliminowania ruchu kołowego z ulicy, tym razem przesadzili i chyba nie trzeba o tym nikogo przekonywać.
Czytaj całość na Beskidzka24.pl

Caritas Diecezji Płockiej musi zwrócić prawie 20 mln zł. Tyle wyłudziła z unijnych dotacji

To koniec ciągnących się od 11 lat procesów. Jak ustaliło OKO.press, Caritas Diecezji Płockiej musi zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie zwrócić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) 11 mln zł dotacji i 8 mln zł odsetek. To dotacje z funduszy unijnych, które wyłudziła płocka Caritas.
Czytaj całość na Natemat.pl

Wypadek zmienił życie Moniki Kuszyńskiej: „Ja wreszcie wyszłam z tego więzienia, które sobie stworzyłam”

Monika Kuszyńska zasłynęła jako wokalistka zespołu Varius Manx, z którym nagrała trzy płyty. Grupa na początku XX wieku była u szczytu popularności. Niestety w 2006 roku doszło do wypadku samochodowego, wskutek którego artystka została sparaliżowana. Do dzisiaj porusza się na wózku inwalidzkim i walczy o powrót do pełnej sprawności. Dopiero po latach Monika Kuszyńska wróciła na scenę. W 2015 roku reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji z piosenką In The Name Of Love. Ponadto angażuje się w działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, za co została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta. Jak dziś wygląda jej życie?
Czytaj całość na Viva.pl