Lublin: Powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej

13. września odbył się briefing prasowy z udziałem Podsekretarza Stanu w MZ Sławomira Gadomskiego, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, JM Rektora UM Prof. dra hab. n.med. Wojciecha Załuski i Prorektora UM – Kierownika Kliniki Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1  Prof. dra hab. n.med. Roberta Rejdaka, a także – w roli gospodarza spotkania – Dyrektor Naczelnej SPSK 1 Beaty Gawelskiej.
Spotkanie dotyczyło dotacji w wysokości 32.598.489 zł, pozyskanej na przebudowę zabytkowego budynku przy ul. Chmielnej, w którym utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej.

– Życzę szybkiej realizacji inwestycji, bardzo na nią czekają pacjenci. Dziękuję Ministerstwu Zdrowia za pilotażowy program „Dobrze widzieć”. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku będziemy mogli go realizować w całej Polsce

– powiedział minister Przemysław Czarnek.
W 2023 roku w odrestaurowanym zabytkowym pałacu w Lublinie  powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Będzie to obiekt wyposażony w infrastrukturę odpowiadającą najwyższym światowym standardom.
Nowa infrastruktura rozszerzy możliwości leczenia chorób plamki żółtej i pozwoli na wykonywanie procedur medycznych w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych do tego przestrzeniach.
Całkowita wartość projektu wynosi blisko 32,6 mln zł, w tym ponad 32 mln zł to dotacja z budżetu państwa. Zakończenie inwestycji planowane jest na III kwartał 2023 roku.


 

Źródło: SPSK / MEiN