Nowa technologia laserowa może leczyć choroby oczu, takie jak zwyrodnienie plamki i jaskra

Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nasz kanał RSS lub polub nasz profil na Facebook-u!


 

Koordynator badań technicznych na kanadyjskim Uniwersytecie Alberty, Nir Katchinskiy, uruchomił niedawno startup o nazwie PulseMedica, aby zastosować nową technologię laserową w leczeniu wyniszczających chorób oczu.
Platforma łącząca najnowocześniejsze narzędzia diagnostyczne i ultraszybką technologię laserową opracowaną na Uniwersytecie w Albercie może zapoczątkować nową erę nieinwazyjnych interwencji medycznych w chorobach oczu.
Nir Katchinskiy, pracownik naukowy Uniwersytetu w Albercie, który właśnie ukończył doktorat z elektrotechniki, niedawno uruchomił PulseMedica, aby wprowadzić femtosekundowe lasery – które emitują impulsy optyczne trwające zaledwie jedną kwadrylionową sekundy za każdym razem poprzez etapy testowania i zatwierdzania.
Powiedział, że szybkość i dokładność, jaką zapewniają lasery, czynią je idealnymi do leczenia chorób oczu, od zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) i jaskry do retinoblastoma (siatkówczak), jednocześnie minimalizując uszkodzenia zdrowej tkanki.
„Ludzie próbowali używać laserów do leczenia różnych schorzeń, takich jak AMD, ale problem polega na tym, że lasery, które zostały wcześniej opracowane, spowodowały więcej uszkodzeń niż korzyści dla pacjenta” – powiedział Katchinskiy.
Dodał, że femtosekundowe lasery, które są w stanie wykonać otwory o wielkości mikrometra lub mniejsze, są bardziej precyzyjne niż inne lasery.
„Dostarczamy impulsy laserowe o wysokiej mocy w skali nano. Więc możemy zrobić operację na pojedynczej komórce lub pojedynczej części komórki bez wpływu na sąsiednie komórki” mówi Profesor Inżynier Abdul Elezzabi. „AMD uszkadza siatkówkę oka i jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Jaskra charakteryzuje się wzrostem ciśnienia w oku, który uszkadza nerw wzrokowy, prowadząc ostatecznie do ślepoty. Przewiduje się, że do 2020 r. AMD dotknie więcej niż 196 milionów ludzi, a jaskra 76 milionów ludzi.”
Platforma Katchinskiy tworzy lasery femtosekundowe z optyczną tomografią koherencyjną, technologią do oceny stanu siatkówki oraz skaningową oftalmoskopią laserową, metodę tworzenia obrazów diagnostycznych siatkówki, która umożliwia wysoki stopień wrażliwości przestrzennej.
Połączenie tych technologii, jak powiedział Katchinskiy, pozwala na szybką i precyzyjną interwencję medyczną w takich stanach jak AMD i jaskra, które zastąpiłyby terapie lekowe lub chirurgię.
„Naszym celem jest zbudowanie platformy i połączenie tych różnych aplikacji, dzięki czemu mamy jeden instrument. To bardzo ekscytujące, ponieważ możemy potencjalnie pomóc milionom ludzi „- powiedział Katchinskiy.
Zauważył, że jego badania wykazały możliwość zastosowania femtolaserów w leczeniu raka. W jednym z eksperymentów Katchinskiy pokazał, jak specjalnie oczyszczone nanocząsteczki złota mogłyby zostać użyte do zniszczenia komórek nowotworowych w oku.
Badał także, w jaki sposób precyzyjne możliwości platformy mogą być wykorzystywane do leczenia raka podstawnokomórkowego, powszechnej postaci raka skóry, na częściach ciała, takich jak powieki, gdzie brak tkanki i potencjał infekcji utrudniają konwencjonalną chirurgię.

Źródło: University of Alberta