Przeglądarka 110/09.03.2021

Tomasz z Bydgoszczy traci wzrok. Specjalne okulary są ostatnią szansą: „Chcę zobaczyć jak dorasta moja córka”

Tomasz Barczik z Bydgoszczy w 2013 roku dowiedział się, że cierpi na dziedziczną neuropatię nerwów wzrokowych Lebera. Kiedy zaczął tracić wzrok miał 24 lata – pracował, studiował i uprawiał futbol amerykański. Choroba jest nieuleczalna, szansą na częściowy powrót do normalnego funkcjonowania jest zakup drogich okularów z ultraszybkimi kamerami. – Chcę zobaczyć jak dorasta moja córka – mówi pan Tomasz.
Czytaj całość na Naszemiasto.pl

Dwukrotnie pokonała raka, nie widzi na jedno oko. Straciła zasiłek i rentę

Pani Wioletta w ciągu 10 lat dwukrotnie pokonała raka. Straciła jednak pierś, a w wyniku leczenia także wzrok w jednym oku. W drugim ma -7 dioptrii i jaskrę. ZUS zabrał kobiecie rentę i uznał, że może ona pracować. Pani Wioletta sądzi się z ZUS-em, jednak może się okazać, że świadczenia nie dostanie. MOPS cofnął jej też zasiłek. Powodem było stypendium socjalne córki na pierwszym roku studiów.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Czy można chodzić spać w soczewkach? Odpowiada optometrystka

Czy można chodzić spać w soczewkach? Na to pytanie odpowiedziała optometrystka Justyna Nater, prowadząca na Instagramie profil Dbaj o Wzrok.
Czy można chodzić spać w soczewkach? Odpowiedź Justyny Nater brzmi: nie powinno się. I to bez względu na to, czy mają w nazwie „dzień/noc”, czy nie mają. Spanie w soczewkach jest dozwolone tylko w konkretnych sytuacjach: gdy stosujemy ortokorekcję bądź gdy soczewka pełni rolę opatrunku. Zawsze jednak taka decyzja powinna być podejmowana przez specjalistę.
Czytaj całość na Wprost.pl

Jak odnaleźć się w terenie, czyli niewidomi kontra śnieg. Jak sobie radzą zimą?

Uciecha dla dzieci, zmora dla kierowców. Śnieg mało kogo pozostawia obojętnym. Jego pojawienie się jest też ogromnym wyzwaniem dla osób niewidomych. A to wszystko dlatego, że świeży i gęsty puch odcina ich od codziennych wskazówek w terenie.
Dlatego reagujmy, kiedy zobaczymy na chodniku czy ulicy zdezorientowaną osobę niewidomą bez psa przewodnika. Ale pamiętajmy, żeby zrobić to rozsądnie. – Nie należy takiej osoby łapać ani za laskę, ani za rękę, co często się zdarza. Prowadzi to do niebezpiecznych sytuacji. Taka osoba może odskoczyć, może się przestraszyć, spaść na ulicę czy też z krawężnika – zaznacza Piotr Malicki.
Czytaj całość na Eska.pl

CUDOTWÓRCA, KTÓRY PRZYWRACA WZROK

W środowisku lekarzy i pacjentów jest nazywany „bogiem, który przywraca wzrok”. Jaką nadludzką moc posiada i czym zasłużył sobie na powszechny szacunek i podziw? Sprawdźmy.
Doktor Sanduk Ruit ma 66 lat i pochodzi z Nepalu. Urodził się w małej wiosce zamieszkałej przez 200 osób, w południowo-wschodniej części kraju, gdzie ludzie żyją w biedzie, bez dostępu do prądu, lekarza i edukacji. W tym przepięknym, aczkolwiek niedostępnym miejscu, położonym na wysokości kilku tysięcy metrów nad poziomem morza, śnieg leży od sześciu do dziewięciu miesięcy w ciągu roku.
Jego rodzice byli niepiśmienni, ale wierzyli, że wykształcenie może zmienić życie ich dzieci na lepsze. Ciężko pracowali, aby wysłać go do szkoły w Indiach. Ojciec i syn szli na nogach 15 dni w jedną stronę by do niej dotrzeć.
Czytaj całość na Interia.pl

Niepełnosprawni nie mogą żyć z syndromem ocaleńca

Na demonstracjach Ruchu Wypie**alać widzimy czasem wypisany na transparentach dumny, oskarżycielski slogan „dzieci powinny rodzić się z miłości”. Owszem, miłość powinna być owocna, zaś przyjęcie dziecka stanowi sprawdzian miłości, również rodziców.
Wiele młodych kobiet przekonało się o fikcji uczuć mężczyzny, który nie zaakceptował dziecka, którego stał się ojcem. I wiele jest sytuacji odwrotnych, gdy kobieta nie chce być matką, bo nie zakładała tak „daleko idących zobowiązań”. Z pewnością brakło tam właśnie miłości. Można być wyrozumiałym dla namiętnej i czułej obłudy, której maska spada w takich sytuacjach, ale to na pewno nie powód, by odmawiać dziecku prawa do urodzenia.
Czytaj całość na Dorzeczy.pl

Bosak: Konfederacja chce zniesienia zakazu pracy dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Środowiska działające na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunowie od dawna o to postulowały, ale dotychczas nikt się tym nie zajął – mówił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak prezentując własny projekt ustawy znoszącej przepisy, które zakazują pracy opiekunom osób z niepełnosprawnościami.
„To dziwny rodzaj pomocy państwa, gdy w zamian za pieniądze nieodpowiadające normalnemu wynagrodzeniu, wraz z tymi pieniędzmi przekazuje się zakaz pracy – zakaz legalnej pracy, bo oczywiście to wypycha ludzi, którzy są objęci tego rodzaju +pomocą+ do szarej strefy” – zauważył Bosak podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.
Czytaj całość na WNP.pl

Dwa stopnie i cztery wymiary niepełnosprawności − rządowa strategia, która wzbudza niepokój

Pod koniec 2020 roku do poradni psychologiczno-pedagogicznych trafił list z Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapowiadający reorganizację, a wraz z nim dokument „Edukacja dla wszystkich”, który mimo pozytywnego brzmienia zasiał zamęt w środowiskach nauczycielskich. Wyjaśniamy, o co chodzi.
Dokument Edukacja dla wszystkich – ramy rozwiązań legislacyjno-organizacyjnych na rzecz wysokiej jakości kształcenia włączającego dla wszystkich osób uczących się, który wzbudził obawy pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, szkół i szkół specjalnych, jest jednym z dwóch dokumentów stanowiących podstawę reorganizacji systemu orzekania o niepełnosprawności. Drugi to Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2020−2030, którego oficjalna wersja, długo utajniona, wciąż nie została podana do publicznej wiadomości.
Czytaj całość na Krytykapolityczna.pl