„Inteligenci”

Spektakl z audiodeskrypcją
Termin i miejsce wydarzenia:
28.08.2021 (sobota), godz. 19:00
Teatr Wybrzeże (scena Malarnia)
ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk
Spektakl prezentowany w ramach programu „Kultura dostępna”.
Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przygotowano specjalną pulę biletów.
Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z koordynatorem projektu pod numerem telefonu:
502 756 973 lub mailowo:
anna.augustyniak@teatrwybrzeze.pl


 

Anna i Szczepan to postępowe małżeństwo w średnim wieku, reprezentujące tak zwaną klasę średnią wyższą. Wspólnie wychowują dwóch synów, z których starszy – Łukasz – burzliwie wkracza w dorosłość, a młodszy – Maks – lada moment ma przystąpić do pierwszej komunii świętej. Obie te okoliczności, na pozór zupełnie błahe, wywołują w rodzinie lawinowo postępującą siatkę zdarzeń, zmuszając bohaterów do wyjścia poza utarte schematy jasno zdeklarowanych postaw.
INTELIGENCI nie są kolejną opowieścią z tezą i morałem. Sztuka Modzelewskiego to raczej apel – wołanie o niknący dialog, którego stopniowe wymieranie powoduje rozłam nie tylko między formacjami politycznymi i kulturowymi, ale przede wszystkim – pomiędzy bliskimi sobie ludźmi. Poprzez losy czwórki bohaterów obserwujemy obraz globalnego kryzysu wartości, wywołanego nieumiejętnym obchodzeniem się z wolnością, do której nie dołączono instrukcji obsługi.
„To ciekawe, mądre i świetnie zrealizowane na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże przedstawienie niesie mocne przesłanie, a jego artystyczny poziom, podobnie zresztą jak i samo dzieło Modzelewskiego, zasługuje na uznanie. Doskonała reżyseria (na wszystkich jej poziomach), świetna scenografia, kompozycja muzyczna, no i bardzo dobra gra aktorska składają się na sukces sopockiej inscenizacji INTELIGENTÓW Marka Modzelewskiego.”
Edward Jakiel, portal Teatrologia
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.