Przeglądarka 131/03.08.2021

Poznań: pierwszy w Polsce pacjent przeszedł terapię genetyczną, która może przywrócić wzrok

21-letni Darek Gruchała ze wsi Szumleś Szlachecki na Pomorzu, student prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Cierpi na wrodzoną ślepotę Lebera. Pierwszy w Polsce dostał genetyczny lek okulistyczny.
– Uczucie jest potężne, kiedy widzę zielone drzewa, spaloną słońcem trawę, czy sylwetkę mamy. Wcześniej byłem w stanie odróżnić tylko światło od mroku – opowiada Darek Gruchała, 21-letni student prawa, który pierwszy w Polsce przeszedł terapię Luxturną.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Panna młoda odwołała ślub. Wszystko przez słaby wzrok wybranka

Nietypowa sytuacja w dniu ślubu w Indiach. Panna młoda postanowiła odwołać ceremonię po tym, jak dowiedziała się, że jej przyszły mąż nie może czytać gazet bez okularów. Teraz wraz z rodziną żąda od mężczyzny oddania posagu.
Ceremonia zaślubin miała odbyć się w miejscowości Auraiya w stanie Uttar Pradesh (Indie). Małżeństwo zaaranżowali rodzice pary.
Czytaj całość na TVP.info

Niepełnosprawne dziecko uprzywilejowane przy rekrutacji

O przyjęciu do przedszkola dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność nie decyduje miejsce zamieszkania. To zalecenia co do realizacji jego potrzeb edukacyjnych powinny być kluczowym kryterium – orzekł NSA.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

„Teściowie się nas wyrzekli, bo mieliśmy niepełnosprawne dziecko. Uważali, że to kara za grzechy i kazali je oddać”

Efekt był taki, że ja pogrążyłam się w depresji, a mój mąż zerwał kontakty z matką i ojcem. Ja rodziców straciłam bardzo młodo. Nasze życie uległo całkowitej zmianie. Porzuciłam swoją ukochaną pracę w przedszkolu i na cały etat zajęłam się synkiem.
– Czasami myślę, że twoi rodzice mają rację i spotkała nas jakaś kara, chociaż nie wiem za co – usiadłam na krześle i spojrzałam na męża.
Piotr właśnie jadł spóźniony obiad. Po pracy z pewnością był zmęczony i w głębi duszy wiedziałam, że nie jest to najlepszy czas na rozpoczynanie poważnej rozmowy.
Czytaj całość na Polki.pl

Sekrety Mazowsza: Laski – u m. E. R. Czackiej i o. Wł. Korniłowicza

W 1922 roku Antoni Daszewski (1852-1942) wraz z małżonką Józefą z Jaźwińskich podarowali 5 morgów piaszczystego gruntu w Laskach (ob. gm. Izabelin, pow. warszawski zachodni), na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej, Zgromadzeniu ss. Franciszkanek Służebnic Krzyża. W miejscu tym wybudowano ośrodek dla niewidomych oraz domy klasztorne ss. Franciszkanek – zgromadzenia założonego m.in. w celu zapewnienia im wsparcia duchowego. Twórczynią idei pracy na rzecz niewidomych oraz nowego zakonu o regule franciszkańskiej, była matka Elżbieta (Róża) hr. Czacka (1876-1961), która w wieku 22 lat straciła wzrok i za namową lekarza postanowiła zająć się losem osób sobie podobnych, a pozbawionych zarówno fachowej pomocy, jak i nie umiejących zmierzyć się ze swoją trudną, życiową sytuacją.
Czytaj całość na RDC.pl

SimFabric otrzyma 855 tys. zł dofinansowania od NCBR na projekt zw. z AR i AI

Blind Warrior – spółka zależna od SimFabric otrzymała bezzwrotne dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na realizację projektu SAR pn.: „Platforma rozszerzonej rzeczywistości z elementami sztucznej inteligencji” w ramach Funduszu Alfa-Bridge RDS Fund, podała spółka.
Czytaj całość na Forsal.pl

Rzeczywistość rozszerzona wpłynie na wzrok, słuch i dotyk. Nowy system ma zrewolucjonizować AR

Tactile Echoes to nowy system z zakresu rzeczywistości rozszerzonej, który ma dostarczyć użytkownikom niesamowitych wrażeń, łączących zmysły wzroku, słuchu i dotyku.
Tactile Echoes jest prawdopodobnie pierwszym programowalnym systemem haptycznej rzeczywistości rozszerzonej, który pozwala użytkownikom na swobodne dotykanie rękami fizycznych obiektów lub powierzchni z multimodalnym cyfrowym sprzężeniem zwrotnym.
Czytaj całość na Chip.pl