Dla Funduszy Europejskich niepełnosprawność nie istnieje!

Najważniejszym zadaniem ekonomii społecznej jest przywracanie osób zagrożonych wykluczeniem do aktywności zawodowych oraz do życia społecznego. Ruch spółdzielczy, organizacje pozarządowe, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej – to tylko niektóre typy podmiotów ekonomii społecznej. Gdy działają rynkowo, zatrudniając osoby w trudnej sytuacji życiowej, stają się przedsiębiorstwami społecznymi, które odgrywają ważną rolę w tworzeniu miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz ludzi na „życiowym zakręcie”.
Obok zatrudniania osób znajdujących się w trudnej sytuacji, innym równie ważnym ich zadaniem jest świadczenie usług społecznych, z których korzystają mieszkańcy, np. prowadzenie żłobków, przedszkoli, opieka nad seniorami.
Kochają swoją pracę, bo dzięki niej spotykają się z ludźmi i czują się potrzebni, mają swoje pasje i marzenia, których nie mogliby realizować, gdyby nie zarobione pieniądze – tacy są bohaterowie sierpniowej kampanii „poMOCne Fundusze Europejskie”. To podopieczni czterech z blisko 9 tysięcy małopolskich podmiotów ekonomii społecznej, które, na co dzień wspierają osoby z niepełnosprawnościami w odnalezieniu się na rynku pracy.

Sukces Ekonomii Społecznej tkwi w zaangażowaniu ludzi, którzy potrafią swoim podopiecznym przywrócić wiarę w siebie i własne możliwości. Pomysłowość, determinacja oraz wsparcie z funduszy UE pozwoliły odnaleźć swoje miejsce na rynku pracy wielu osobom z niepełnosprawnościami. Wspieramy takie inicjatywy, bo jestem przekonany, że aktywność zawodowa jest istotnym elementem integracji społecznej

– mówi marszałek Witold Kozłowski.
Bohaterami sierpniowej kampani „PoMOCne Fundusze Europejskie” są osoby z zespołem Downa, które na codzień dzięki inicjatywie przedsiębiorstwa Społeczna 21 pracują w krakowskim Food Tracku.
Kolejne miejsca, które powstały dzięki Funduszom Europejskim, to trzy sklepy charytatywne w Krakowie. Są one tworzone po to, aby pomagać potrzebującym. Większą część zespołu stanowią osoby, którym ze względu na niepełnosprawność trudno było znaleźć pracę na otwartym rynku.
Z kolei w Chrzanowie powstało miejsce, gdzie czas spędza się przy najlepszej herbacie z cudowną szarlotką, słuchając ciekawych koncertów czy biorąc udział w wyjątkowych warsztatach. Klubokawiarnia „Ambasada Kreatywności” prowadzona przez Stowarzyszenie „Cześć” to przedsiębiorstwo społeczne, które powstało dzięki wsparciu środków unijnych w ramach dotacji na utworzenie przedsiębiorstwa społecznego i nowych miejsc pracy z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.
Pan Paweł przez 25 lat był kierowcą. Stracił obie nogi wskutek miażdżycy. Przykuty do wózka nie poddał się. Został nurkiem, uczy innych i każdego dnia udowadnia, że życie na wózku inwalidzkim nie musi oznaczać końca świata, pozwala na realizowanie pasji, a nawet pomaganie innym. Pan Paweł jest założycielem i prezesem fundacji „Przeżyj to Sam”. Dzięki Funduszom Europejskim może realizować marzenia i dzielić się nimi z innymi.


 

Źródło: Funduszeeuropejskie.gov.pl