Przeglądarka 129/20.07.2021

Biblioteka zapachów w ośrodku w Owińskach ma już 6 tysięcy próbek

Już około 6 tys. próbek zapachów przesłały osoby i instytucje do unikatowej w skali Europy biblioteki zapachów powstającej w ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach (Wielkopolskie). Woń parowozu, wędzonki, lwa czy poziomek posłuży wychowankom ośrodka do nauki i poznawania świata.
W piwnicach zabytkowego kompleksu w którym działa ośrodek w przyszłości stworzona zostanie siedziba biblioteki. Na razie, od września, uczniowie z Owińsk będą poznawać zapachy – przyjemne i nieprzyjemne – na zajęciach w klasach.
Czytaj całość na PAP.pl

To nie jest kraj dla niepełnosprawnych. „Co będzie z moim dzieckiem, kiedy umrę?”

Przypominamy sobie o nich od czasu do czasu. W momencie, gdy wybuchną protesty pod Sejmem. Albo, gdy ktoś wykluczy ich z ważnych wydarzeń – tak jak miało to miejsce nie tak dawno temu podczas jubileuszu jednej ze szkół w Łukowie. Tymczasem dzieci z niepełnosprawnościami są wśród nas, a zaraz za nimi stoją ich rodzice. Oni chcą tego, co dla wielu jest oczywistością – akceptacji, zrozumienia, bliskości i realnego wsparcia.
Jako społeczeństwo jeszcze nie nauczyliśmy się, czym jest niepełnosprawność. Odwracamy wzrok, gdy widzimy osobę, która przez swoją chorobę nietypowo wygląda. Nie wiemy, jak się zachować, kiedy dziecko ze spektrum autyzmu kładzie się na podłogę.
Czytaj całość na Mamadu.pl

Studenci uczelni artystycznych projektują rozwiązania dla zdrowia. Ochronnik słuchu, książka terapeutyczna, VR świata niewidomych

Studenci akademii sztuk pięknych projektują rozwiązania dla problemów zdrowotnych. Stworzyli m.in. ochronnik słuchu, książkę terapeutyczną dla dzieci autystycznych oraz projekt VR – przybliżający świat synestetyków i niewidomych.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

Ludzie z pasją. Grzegorz Dudziński, muzyk z Bydgoszczy i Lucek, jego pies przewodnik dają Instrukcję Obsługi Niewidomego

Grzegorz Dudziński nie widzi od sześciu lat. Jest muzykiem, szefem bydgoskiej Fundacji Światłownia, dziennikarzem, pomysłodawcą Niewidzialnej linii – telefonu zaufania dla osób tracących wzrok. – Żyjemy w dwóch różnych światach: ci, którzy widzą i ci, którzy nie widzą. By te światy mogły się połączyć, potrzebne jest zrozumienie, otwarcie na drugiego człowieka – mówi. Ale nie tylko mówi. W szkołach, instytucjach, firmach wspólnie z Luckiem, swoim psem przewodnikiem, z gitarą pod pachą prowadzi warsztaty edukacyjne pod hasłem Instrukcja Obsługi Niewidomego.
Czytaj całość na Expressbydgoski.pl

Miał oczy oparzone żrącym płynem. Lekarze z Zabrza przywrócili mu wzrok. To pierwszy taki pacjent w Polsce

Pierwszy pacjent w Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprotezami! Mężczyzna miał oczy oparzone żrącym płynem, teraz widzi bardzo dobrze. Operacji dokonał zespół lekarzy z Zabrza pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

W niewielu przypadkach muszę myśleć przy dziecku „po niewidomemu”. Mamy, które widzą sercem

Niepełnosprawność nie przeszkadza im w byciu mamą. Spełniają się w tej roli i mówią, że jeśli samej jest się zaradną życiowo, to wzrok można zastąpić sercem.
– W niewielu przypadkach muszę myśleć „po niewidomemu” jak zrobić coś przy dziecku, inne rzeczy nie różnią się szczególnie – mówi Bernadetta Capik, mama z niepełnosprawnością wzroku. Konsekwentnie od małego uczyła 4-letnią obecnie córeczkę, że jak pyta ją gdzie jest, musi jej zawsze odpowiedzieć.
Pamiętać o zapaleniu światła.
Czytaj całość na Aleteja.pl

Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Czeka nas m.in. rewolucja w orzecznictwie

Nowa strategia na rzecz osób niepełnosprawnych pojawiła się w lutym, ale do dziś nie ma konkretnych ustaw. A to w nich będą nowe rozwiązania. Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik mówi TOK FM, że prace nad częścią zmian są zaawansowane, a ich efekty powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach.
Czytaj całość na Tokfm.pl