Przeglądarka 126/29.06.2021

Kpiny z niepełnosprawnych w programie Stanowskiego. „Żarty dobre dla podpitych kolegów”

Bycie zestawionym z osobą z niepełnosprawnością (OzN) jest obraźliwe, a OzN to taka, która jeździ na wózku i jest zabawna – tak rozumuje znany dziennikarz Krzysztof Stanowski. Ma prawo, bo przecież nie każdy w 2021 r. musi wiedzieć, że niepełnosprawność przybiera różne formy, a wrażliwość, nawet w stopniu podstawowym, nie ułatwia funkcjonowania w mediach. Gorzej, że Krzysztof Stanowski swoimi przemyśleniami o OzN podzielił się z ponad 300 tysiącami widzów, a ci w pełni to zaaprobowali.
– Nie wiem, czy kobietom to pasuje, bo chyba nie powinno – powiedział o byciu zestawionym z osobą z niepełnosprawnością Krzysztof Stanowski w 23 odcinku programu „Dziennikarskie Zero”. Zupełnie jakby niepełnosprawność była powodem do wstydu, do wytykania i czymś, z czym nie chcielibyśmy być łączeni.
Czytaj całość na Wprost.pl

To córka uczy nas bezwarunkowej miłości

Agnieszka, córka pani Asi ma 14 lat i od urodzenia jest dzieckiem niepełnosprawnym. Jest to drugie dziecko w rodzinie. Syn jest starszy o 5 lat. Dziewczynka ma bardzo rzadką chorobę, związaną ze zmianą genetyczną w chromosomie 6.
— Tak naprawdę choroba ta nie ma nawet nazwy i nie ma sposobu jej leczenia. Po prostu chorują różne narządy i w porę należy je leczyć. Potrzebna jest również stała rehabilitacja — mówi pani Asia.
Czytaj całość na Gazetaolsztynska.pl

Terminale dotykowe dla niewidomych. Oto rozwiązanie oferowane przez Ingenico

Ingenico wprowadziło własne rozwiązanie, które eliminuje problem korzystania z nowoczesnych terminali płatniczych przez osoby niewidome. Chodzi o urządzenia wyposażone w ekran dotykowy i nieposiadające tradycyjnej klawiatury. Ingenico oferuje klientom silikonowe nakładki, które umożliwiają wprowadzenie kodu PIN przez osoby niewidzące.
Czytaj całość na Cashless.pl

Tomasz Hajto: Czek oddałem niewidomym dzieciom

Polska reprezentacja pokonała Rosję zaledwie cztery razy, ale tylko w jednym przypadku różnicą większą niż jedną bramka – 3:1 w maju 1998 roku na Stadionie Śląskim. Tomasz Hajto (49 l.) strzelił wówczas dwa gole i jeszcze zaliczył asystę.
Obrońca reprezentacji dostał za tamten mecz nagrodę dla najlepszego piłkarza – czek na 10 tysięcy złotych od Totalizatora Sportowego.
Czytaj całość na Fakt.pl

Historia niepełnosprawnego perkusisty. „W swoim tempie”

Rock and roll w puszczy. Śmierć rodziców. Miłość siostry i prosty przepis na szczęście. Poznajcie historię Grześka z Podlipek na Podlasiu.
Od czterech lat Alicja Czaban jest opiekunem prawnym Grzegorza Nieścierewicza, bo 48-letni mężczyzna od urodzenia jest niepełnosprawny intelektualnie. Kobieta wspomina, że brat zawsze stukał w krzesła kijkami. Rok temu na Boże Narodzenie  podarowała mu elektroniczną perkusję. I to był strzał w dziesiątkę. „Gdy Grześ gra, cały świat zamiera” – mówi jego siostra. Perkusista potrafi grać całymi dniami. Przez rok poczynił wielkie postępy.
Czytaj całość na Isokolka.pl

Poczta Polska wydała znaczek i kartkę z organistą Szczepanem Jankowskim

Wydaniem kartki i znaczka pocztowego upamiętniono 120 rocznicę urodzin oraz 30 rocznicę śmierci Szczepana Jankowskiego, związanego z Bydgoszczą niewidomego wirtuoza organów i chórmistrza z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.
Uroczysta prezentacja oraz wprowadzenie do obiegu kartki i znaczka odbyło się w Izbie Tradycji Ośrodka Braille’a w Bydgoszczy. Szczepan Jankowski był absolwentem tej placówki.
Czytaj całość na Radiopik.pl