Gdynia: Już wkrótce relacja z gali nagrody im. Piotra Pawłowskiego do obejrzenia w internecie

Przez całe życie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami i jak nikt inny rozumiał ich potrzeby – teraz po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda jego imienia. Już w czwartek, 20 maja będzie można obejrzeć online relację z uroczystej gali wręczenia pierwszej Nagrody im. Piotra Pawłowskiego. Przypomnijmy, że zgodnie z podjętą wcześniej decyzją trafi ona do Janiny Ochojskiej, znanej działaczki humanitarnej.
Honorowy Obywatel i przyjaciel Gdyni, wizjoner, inicjator i twórca wielu zmian na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także założyciel i redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu www.niepelnosprawni.pl – Piotr Pawłowski. W dowód uznania za wszystko, czego dokonał przez całe życie na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami miasto Gdynia zadecydowało o utworzeniu specjalnej nagrody jego imienia.
Przed nami rozstrzygnięcie jej pierwszej edycji. Nagroda im. Piotra Pawłowskiego to z założenia wyjątkowe wyróżnienie dla osób, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają świadomość społeczną dotyczącą integracji. Na mocy wcześniejszej decyzji, ogłoszonej już w maju 2020 roku, trafi ono do Janiny Ochojskiej, założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej i posłanki do Parlamentu Europejskiego.

– Osoba Piotra budzi mój nieustający podziw. Pomimo ciężkiej niepełnosprawności, która niejednego zniechęciłaby do podejmowania jakiegokolwiek trudu pomocy drugiemu człowiekowi, zrobił dla niepełnosprawnych i sprawnych więcej, niż którykolwiek rząd. Często rozmawialiśmy przez telefon i najczęściej był w drodze – albo w Polsce, albo gdzieś w świecie. Piotr był też najelegantszym mężczyzną, zawsze w świetnie skrojonych garniturach, wyglądał jakby tylko na chwilę przysiadł na wózku. Bardzo dziękuję kapitule za przyznanie mi Nagrody im. Piotra Pawłowskiego, dziękuję panu prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi za jej ustanowienie. Zapewniam, że nie ustanę w czynieniu świata lepszym, bo ten świat bardzo tego potrzebuje

– mówiła tuż po ogłoszeniu decyzji kapituły Janina Ochojska.
Ze względu na pandemiczne realia, gala wręczenia nagrody została przełożona w czasie, a relację będzie można obejrzeć online od 20 maja, od godziny 17:00 na kanale YouTube miasta Gdynia i jednocześnie na Gdynia.pl.
Częścią uroczystej gali będzie też koncert Magdy Umer – relacja z gali z zapisem koncertu dostępna będzie przez kolejny dzień po publikacji (później dostępna będzie wyłącznie gala w wersji bez koncertu).

O Piotrze Pawłowskim

Piotr Pawłowski był aktywistą na rzecz osób z niepełnosprawnością, założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja oraz Honorowym Obywatelem Gdyni.
Urodził się 30 marca 1966 w Legionowie. Gdy miał 16 lat, podczas wakacji skoczył do wody. Od tamtej pory był prawie całkowicie sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim.
Mieszkał i pracował w Warszawie. Piotr Pawłowski był absolwentem Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Podyplomowego Studium Etyki i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, a także doktorantem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
Wszystko, co robił Piotr Pawłowski od 1994 roku było w Polsce działalnością nowatorską. Zaczynając od wprowadzenia zmian do systemu edukacji, aby dzieci niepełnosprawne mogły bez problemów uczęszczać do normalnych szkół, aż po uświadamianie wszystkim, że niepełnosprawni mogą być – jeśli im tylko pomożemy – pełnoprawnymi obywatelami swojego kraju. Dzięki powołanym przez niego Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji i Fundacji „Polska bez barier” edukował i informował o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, aby niepełnosprawni mogli zaistnieć zgodnie ze swoimi możliwościami i aspiracjami w życiu naszego kraju.

Za swoje działania został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, Medalem Rzecznika Praw Obywatelskich, Medalem Rzecznika Praw Dziecka.


 

Źródło: kom. pras. / UM Gdynia