Minister Marlena Maląg na 16 gali konkursu „Otwarte drzwi”

Minister Marlena Maląg uczestniczyła w gali konkursu organizowanego przez PFRON „Otwarte Drzwi”. Podczas swojego wystąpienia podkreśliła, że wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami musi być traktowane kompleksowo.

„Wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnościami rośnie”

– podkreśliła minister Marlena Maląg. W 2018 r. było to 19,4 mld zł, czyli o ok. 4 mld zł więcej niż w 2015 r. W tym roku ta kwota wrośnie o 2,6 mld zł.

„Ruszyły nowe programy, takie jak świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Powstał bardzo ważny Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”

– wskazała minister. Wymieniła również m.in. uchwalenie ustawy o dostępności.
Konkurs „Otwarte Drzwi” od 2003 r. organizuje PFRON. Każdego roku ocenianych jest kilkadziesiąt prac magisterskich i doktorskich poświęconych problematyce niepełnosprawności nadsyłanych przez uczelnie z całej Polski.

„Cieszę się, że mogę uczestniczyć w szesnastej gali konkursu. Takie spotkania to moment na podsumowanie tego, co w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami zostało zrobione przez ostatnie cztery lata”

– powiedziała minister.
Minister Marlena Maląg wraz z prezesem PFRON Krzysztofem Michałkiewiczem wręczyli nagrody dla autorów najlepszych prac naukowych z zakresu wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Nagrodę główną z zakresu rehabilitacji społecznej otrzymała Katarzyna Frączek za pracę „Zasoby oraz poczucie piętna i dyskryminacji osób chorujących psychicznie korzystających ze środowiskowych metod wsparcia”. W kategorii rehabilitacji medycznej nagrodzono Aleksandrę Bawolską-Piszczatowską za pracę magisterską „Rodzice dziecka zagrożonego niepełnosprawnością –(nie)obecność wsparcia”. W kategorii rozwiązania technologiczne służące osobom z niepełnosprawnościami nagrodę otrzymała Nadzya Avizhych za pracę na temat adaptacji geograficznego atlasu Białorusi dla osób słabowidzących i niewidomych”. Nagrodę otrzymała również najlepsza praca doktorska pt. „Świat po omacku. Społeczne i kulturowe ramy relacji, praktyk i odczuć osób niewidomych”. Autorem pracy jest Kamil Pietrowiak.


 

Źródło: MRPiPS