Minęła druga rocznica śmierci Piotra Pawłowskiego

W czwartek (8 października) minęła druga rocznica śmierci Piotra Pawłowskiego, założyciela Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja, a także pierwszego redaktora naczelnego magazynu „Integracja” i portalu Niepelnosprawni.pl.
W latach 2016-2018  był Członkiem Kapituły Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”.
Dla uhonorowania Jego zasług w działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami i integracji społecznej, Prezydent Andrzej Duda ustanowił Nagrodę Specjalną im. Piotra Pawłowskiego.

W wieku 16 lat podczas wakacji niefortunnie skoczył do wody, w wyniku czego od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim. Zanim stał się osobą całkowicie sparaliżowaną grał w koszykówkę i uprawiał lekkoatletykę.
Absolwent Instytutu Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Podyplomowych Studiów Etyki i Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Był miłośnikiem malarstwa – malował ustami, najchętniej pejzaże i martwą naturę. Od 1989 roku należał do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Swoje prace wystawiał m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
W 1994 roku założył magazyn dla osób z niepełnosprawnością, ich rodzin i przyjaciół o nazwie „Integracja”, który jest największym, ukazującym się nieprzerwanie pismem o tej tematyce w Polsce. W 1995 roku z grupą kilkunastu osób powołał do życia Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Dwa lata później założył Fundację Integracja, która powstała, aby wspierać działania Stowarzyszenia.
Był członkiem i założycielem m.in. Stowarzyszenia Grupy Aktywnej Rehabilitacji. Inicjował powstanie i był wiceprezesem Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością. Był członkiem m.in. Rady Fundacji Integralia Grupy Ergo Hestia oraz zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych „ASHOKA” w Polsce.
Zmarł 8 października 2018 r. w Warszawie.