Przeglądarka 116/20.04.2021

Oczami niewidomego: są gorsi i lepsi niepełnosprawni

Nigdy nie zastanawiałem się po utracie narządu wzroku czy jestem „lepszym” czy „gorszym” niepełnosprawnym. Jednak wypowiedź pewnej kobiety w kolejce budynku pocztowego w Skoczowie mnie zszokowała. „Ten Pan ma lepiej niż osoba na wózku” – szok przynajmniej dla mnie.
Czytaj całość na Ox.pl

Osoby z niepełnosprawnościami to dużo więcej niż atrakcyjny target biznesowy!

Nie chcecie mieć do czynienia z apatycznymi, zgorzkniałymi, zlęknionymi, wycofanymi osobami z niepełnosprawnościami? To musicie najpierw zrozumieć, jak ważne jest dla nich prawo do własnych wyborów. W każdej sprawie i na każdym etapie życia!
Piszę ten list jako jeden z adresatów i beneficjentów programu „Warszawa bez barier”, który od 2020 r. realizowany jest przez warszawską korporację taksówkową Wawa Taxi.
„Warszawa bez barier” to program zryczałtowanych opłat za przejazdy taksówką na terenie stolicy. Przed pandemią sporadycznie korzystałem z taksówek. Najczęściej jeździłem metrem. Jednak pandemia sprawiła, że zdecydowałem się okresowo zrezygnować z usług transport publicznego. Dlatego ostatnio nieco częściej wsiadam do taksówki.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Gra, w którą lepiej grać z… zamkniętymi oczami

Przeszliście kiedyś grę zamkniętymi oczami? Ja przeszedłem jedną, Blind Drive, ale nie dlatego, że jest taka prosta, ale dlatego, że tak było łatwiej.
Granie bez dźwięku jest dalekie od ideału. Nie tylko nie możemy w ten sposób w pełni doświadczyć tego, co przygotowali dla nas twórcy danej produkcji, ale też często trafiamy na mniejsze lub większe problemy utrudniające rozgrywkę. Nadal jednak możemy sobie bez dźwięku jakoś radzić. Brak obrazu to już natomiast zupełnie inna para kaloszy. Gry wideo opierają się przede wszystkim właśnie na obrazie i najczęściej granie bez niego jest praktycznie niewykonalne. Studio Lo-Fi People postanowiło jednak stworzyć grę, którą nie tylko da się przejść z zamkniętymi oczami, ale jest to nawet wskazane. Serio! Tak właśnie powstał Blind Drive.
Czytaj całość na Gry-online.pl

Samorządy odrabiają lekcje. Niepełnosprawnym łatwiej o pracę lokalnie niż w ministerstwach

Niepełnosprawnym trudno marzyć o karierze w administracji publicznej. Kontynuujemy temat „Wprost”. Sprawdzamy, jak z aktywizacją radzą sobie urzędy marszałkowskie, urzędy miejskie w stolicach województw i wybrane większe miasta, które nie są stolicami. Przedstawiamy raport o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami (OzN) w ponad 40 polskich instytucjach samorządowych.
Pierwszy raport o pracy niepełnosprawnych w urzędach publicznych „Wprost” przedstawił na początku marca. Kiedy przed miesiącem zwracaliśmy się z pytaniem, ile osób z niepełnosprawnościami zatrudniają poszczególne ministerstwa, było jasne, że wyniki nie okażą się pozytywnym zaskoczeniem.
Czytaj całość na Wprost.pl

Pracodawca może wybrać orzeczenie o niepełnosprawności

Jeśli pracownik dysponuje dwoma ważnymi orzeczeniami: o umiarkowanym oraz o znacznym stopniu niepełnosprawności, pracodawca może wybrać, z jakim stopniem dysfunkcji zdrowotnej chce go wliczyć do stanu zatrudnienia.
Tak wynika z odpowiedzi przedstawionej przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) na pytanie Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Czytaj całość na Gazetaprawna.pl

Brytyjskie małżeństwo, które opiekuje się niepełnosprawnym synem, wygrało na loterii milion funtów

Początkowo nie mogli uwierzyć w wygraną, jednak teraz już planują zakupy.
Neil i Sue Smart z Seaton (Devon) mają trójkę dzieci, a ich najmłodszy syn jest niepełnosprawny i ma problemy z kręgosłupem przez co para musi z nim jeździć do szpitala w Birmingham oddalonego o 300 mil od ich domu na regularne leczenie. Teraz sytuacja rodziny bardzo się zmieniła, gdy wygrała milion funtów na loterii EuroMillions.
Czytaj całość na Polishexpress.co.uk