Przeglądarka 120/18.05.2021

Niewidoma podróżniczka i opolanka o swoich podróżach

Niewidoma podróżniczka i opolanka – Alina Koralewska opowiedziała o swoich dalekich i często samotnych wyprawach. Było zatem o pokonywaniu barier i stereotypów kulturowych. Odwiedziliśmy między innymi Maroko i Francję, na moment zawitaliśmy też do Gruzji.
Z Aliną Koralewską rozmawia Katarzyna Zawadzka
Audycja do posłuchania na Radio.opole.pl

Niepełnosprawni idą do pracy, bo nadaje sens ich życiu

Niepełnosprawność nie zawsze jest przeszkodą w osiągnięciu zawodowego sukcesu. Udowadniają to pracownicy Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie. 1 kwietnia ruszył nabór do kolejnej edycji projektu „Zatrudnienie wspomagane”. Rekrutacja potrwa do września.
— Zgodnie z harmonogramem rekrutujemy 30 osób do projektu „Zatrudnienie wspomagane 5” oraz kolejne 30 do projektu „Zatrudnienie wspomagane 6”. Czyli łącznie 60 uczestników — informuje Anna Rogulska, trenerka pracy w W-MSON.
Czytaj całość na Gazetaolsztynska.pl

Mimo pandemii osoby niepełnosprawne chętnie korzystają z turnusów rehabilitacyjnych

Blisko 350 wniosków o dofinansowanie wyjazdu ze środków PFRON na turnus rehabilitacyjny wpłynęło do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu.
– Zainteresowanie osób niepełnosprawnych rehabilitacją poza miejscem zamieszkania, pomimo pandemii jest bardzo duże – ocenia Barbara Cudzik, dyrektor ostrowieckiego PCPR-u. Wszystkie wnioski, które spłynęły do urzędu do 16 kwietnia zostały pozytywnie zaopiniowane. – Te osoby, które złożyły wnioski o dofinansowanie do turnusu zostały rozpatrzone. W tym tygodniu będziemy wysyłać pocztą informacje do osób, które się ubiegały o wsparcie, aby mogły już wybierać ośrodek rehabilitacyjny – mówi dyrektor Cudzik.
Czytaj całość na Radioostrowiec.pl

Bartek urodził się bez nóg, podbija TikToka protezami. „Niektórzy mówią, że chce się wybić na kalectwie”

– Uszczypliwe komentarze były rzadkością, ale wszystko zmieniło się, kiedy jeden z moich filmów trafił do ponad 5 mln osób – mówi Bartek, który od urodzenia porusza się z pomocą protez. Niedawno pomalował je na czerwono i zdecydował, że zacznie pokazywać swoje życie na TikToku. – Miałem wiele obaw, bo TikTok kojarzył mi się z głupimi treściami – opowiada. Rozmawiamy m.in. o reakcjach ludzi na jego filmy oraz o tym, skąd bierze energię do życia i o misji zmiany sposobu postrzegania ludzi z niepełnosprawnościami.
Czytaj całość na Noizz.pl

Bracia mają trafić na bruk. Alarmują, że zostali oszukani

Bracia Andrzej i Marek Świetlikowie mogą stracić mieszkanie w Kołobrzegu i trafić na bruk. Powód to prywatna pożyczka, jaką zaciągnęli u pracownika lombardu. Jeden z braci ma problemy ze wzrokiem, drugi ukończył tylko szkołę specjalną. Twierdzą, że zostali zmanipulowani i nie czytali umowy. Zapewniają, że nie pożyczyli kilkudziesięciu tysięcy złotych, lecz znacznie mniej. Reportaż „Interwencji”.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

W szpitalu im. Biziela w Bydgoszczy choroby oczu leczy się, w tym jaskrę, najnowszymi technikami chirurgicznymi

W Klinice Okulistyki i Optometrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy wykonuje się najtrudniejsze i nowoczesne zabiegi chirurgiczne, w tym m. in. wszczepia implanty i przeszczepia rogówki oka.
W 2018 roku na bazie oddziału okulistycznego Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela utworzono klinikę okulistyki i optometrii.
Czytaj całość na Expressbydgoski.pl

Polska spółka IT zainwestuje w narzędzia dla niepełnosprawnych internautów. To szansa także dla firm

Do 11 maja 2021 roku inwestorzy mogli nabyć akcje kieleckiej firmy Wirtuale.pl S.A. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój i wdrożenie innowacyjnych narzędzi dla przedsiębiorców, a jedno z nich ułatwi osobom niepełnosprawnym korzystanie z platform internetowych.
Spółka dla swojej marki UTI.PL planuje inwestycje o wartości 7 mln złotych, w tym 4,4 mln z publicznej sprzedaży akcji. Pozostała część kwoty zostanie pozyskana z programów unijnych i finansowania dłużnego.
Pozyskanie kapitału poprzez emisję akcji pomoże spółce wdrożyć innowacyjne rozwiązania e-commerce dla małych i średnich firm w Polsce, a w przyszłości także na rynku międzynarodowym. Rozszerzeniem dotychczasowej oferty będzie m.in. autorska platforma B2B dla przedsiębiorców oraz system zarządzania oparty na sztucznej inteligencji.
Czytaj całość na Mycompanypolska.pl