Przeglądarka 108/23.02.2021

Opole. Niepełnosprawny chłopiec przeżył traumę na widok krwawych billboardów z rozczłonkowanymi płodami. Nagranie wyciska łzy

Mama 11-letniego Franka Kossowskiego zamieściła w sieci wstrząsający filmik, który pokazuje, jak zobaczony na ulicy billboard z rozczłonkowanymi płodami wpłynął na jej dziecko. Chłopiec przeżył tak głęboką traumę, że budzi się w nocy przerażony. Stało się to impulsem do stworzenia petycji, by chronić najmłodszych przed takimi obrazami. Trwa zbiórka podpisów.
Nagranie ma niecałe 2 minuty, ale robi piorunujące wrażenie. Widać na nim przerażonego chłopca, który opowiada o swoich przeżyciach.
– Na A4 widziałem ten plakat i już go nienawidzę (…). Nie chcę go już widzieć, (chcę) żeby policja go zniszczyła w piecu – mówi wyraźnie zdenerwowane dziecko.
Czytaj całość na Nto.pl

Walczą o wzrok 13-letniego Patryka

Patryk ma 13 lat i jego wzrok zanika. Nadzieją na ratunek jest bardzo kosztowna terapia komórkami macierzystymi. Trwa zbiórka pieniędzy na stronie https://www.siepomaga.pl/patryk-bodanka, w którą zaangażowała się cała społeczność. To dla Patryka zorganizowano takie akcje jak na przykład #zimowychellenge24h. Wciąż jednak brakuje sporej kwoty do celu, dlatego potrzebna jest wasza pomoc.
Czytaj całość na Zycieczestochowy.pl

Uczniowie skarżą się na bóle oczu i głowy. Okulista: to bóle przemęczeniowe

„Teraz lekcje wymagają 5-6 godz. intensywnego wpatrywania się w ekran. Mój syn zaczął narzekać na bóle głowy, oczu, a nawet nudności i wymioty” – pisze w liście do redakcji jedna z naszych czytelniczek. Okazuje się, że na pogorszenie wzroku i bóle głowy skarży się obecnie spora część dzieci i młodzieży, a za powód ich rodzice uznają zdalne nauczanie. Jak tłumaczy w rozmowie z Onetem okulista, prof. Andrzej Grzybowski, przyczyna dolegliwości może mieć podstawy w nawykach z dzieciństwa.
Czytaj całość na Onet.pl

Oczami niewidomego: Utrata wzroku to nie koniec świata

Każdy z nas ma zmysł dotyku, smaku, węchu czy wzroku. Żyjemy nie zwracając większej uwagi żeby na te zmysły dbać, kontrolować czy nie dzieje się coś niepokojącego itp. Jednak przychodzi taki moment i tracimy któryś z nich lub większość. Tak można powiedzieć było w moim przypadku. osoba niewidoma na ulicy wzbudza zainteresowanie, współczucie, niepokój. Ale utrata wzroku nie jest końcem świata, nie oznacza społecznego wykluczenia.
Czytaj całość na Ox.pl

Niepełnosprawny artysta odnosi międzynarodowe sukcesy. Mariusz Kędzierski udowadnia, że sztuka nie zna granic

Mariusz Kędzierski urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Niepełnosprawność nie stanęła mu jednak na drodze do realizacji marzeń. Dziś jest znanym na całym świecie artystą. Podróżuje, zdobywa nagrody i motywuje innych do działania.
Czytaj całość na Tvn.pl

„Dama z łasiczką” opuściła obraz, by mogły ją zobaczyć niewidome dzieci w Owińskach. Umożliwił im to profesor Karol Badyna. W jaki sposób?

– Już samo pomysł profesora Karola Badyna adaptacji obrazu poprzez rzeźbę był rewelacyjny – uważa Marek Jakubowski, nauczyciel w owińskim ośrodku. – Rzeźba została wykonana wcześniej, teraz profesor ją przywiózł.
Prof. Badyna jest też autorem makiet dla osób niewidomych. – Wykonał serię makiet na krakowskiej Drodze Królewskiej – mówi Jakubowski. – Dla nas zrobił dwie. Jedna przedstawia budynki ośrodka, druga park orientacji przestrzennej.
Czytaj całość na Gloswielkopolski.pl

BOE z ekranem dla niewidomych – pozwoli on poczuć obrazy

Dla osób niewidomych i słabowidzących dotyk jest jednym ze sposobów interakcji z otoczeniem. To właśnie dlatego Alfabet Braille’a używa wypukłych kropek. System dotykowy nie był zbytnio rozwijany w ostatnich latach. Dostępne elektroniczne urządzenia brajlowskie są bardzo drogie i mają mocno ograniczone możliwości w zakresie ilości i rodzaju treści, które mogą przekazywać. Sytuacja może się zmienić w niedalekiej przyszłości. O ile ostatni patent BOE stanie się komercyjnie dostępny.
Czytaj całość na Android.com.pl