Australia: Opracowano innowacyjny system audio pozwalający osobom niewidomym śledzić rozgrywki tenisowe

Niemal 285 milionów ludzi na całym świecie nie ma możliwości uprawiania sportu lub ma ją bardzo ograniczoną. Dla osób niewidomych i słabowidzących wrażenia z transmisji sportowych są poważnie ograniczone. W telewizji relacje sportowe w dużej mierze opierają się na materiałach wizualnych, podczas gdy komentarze radiowe są często zbyt wolne, by w pełni odzwierciedlić obraz toczącej się na sportowej arenie akcji.
Action Audio to pierwszy na świecie system wzbogacania wydarzeń sportowych na żywo o dźwięk, zaprojektowany, aby umożliwić osobom niedowidzącym śledzenie rozgrywek w czasie rzeczywistym.
Opracowany we współpracy z Tennis Australia i Monash University, system Action Audio wykorzystuje dane z komputerowego systemu wizyjnego do monitorowania ruchu piłek tenisowych, aby w ten sposób przekazać kluczowe momenty gry za pomocą systemu dźwięku 3D, który został opracowany ze społecznością osób niewidomych i słabowidzących.
Działanie Action Audio po raz pierwszy w praktyce zostało sprawdzone podczas finałów turnieju tenisowego Australian Open 2021 dla miliardowej publiczności na całym świecie. Premiera zbiega się z inicjatywą Australian Open Tennis For All, programem wydarzeń mających na celu uczczenie ciągłych starań o udostępnienie sportu całej społeczności. Wszechobecność komputerowych systemów wizyjnych monitorujących ruch piłki na ponad 80 turniejach tenisowych na całym świecie, stwarza ogromną możliwość otwarcia dostępności dla milionów niedowidzących fanów sportu.


 

Źródło: Action-audio.com