Przeglądarka 104/02.02.2021

GoodMaps Explore – nawigacja inne niż wszystkie, dla osób ze specjalnymi potrzebami

GoodMaps Explore to rozwiązanie, które oferuje mobilną nawigację na żądanie dla osób niewidomych lub niedowidzących. Programiści skupieni wokół projektu pracują nad rozwiązaniem problemu, który był od dawna przez wszystkich ignorowany: nawigacji wewnątrz budynków. To, co dla widzących jest wręcz banalne — w końcu wystarczy iść za oznaczeniami — dla niewidomych stanowi spore wyzwanie i często konieczność proszenia innych o pomoc. Dzięki GoodMaps Explore będą mogli zyskać więcej niezależności.
Czytaj całość na Android.com.pl

Przywracanie wzroku dzięki zmarłym? Chińczycy mają takie plany

Artykuł dostępny w Stem Cell Reports sugeruje, że naukowcy z Chin przeszczepili komórki macierzyste siatkówki pobrane z ludzkich zwłok, umieszczając je następnie w oczach małp. W efekcie wykształciła się u nich tzw. warstwa barwnikowa siatkówki.
Ta warstwa, zwana również częścią barwnikową siatkówki, umożliwia m.in. pochłanianie rozproszonego światła i jest niezbędna do prawidłowego widzenia. Idąc w drugą stroną, nieprawidłowe funkcjonowanie lub całkowity brak wspomnianej warstwy stanowi główną przyczynę ślepoty.
Czytaj całość na Whatnext.pl

500 plus dla niepełnosprawnych. Oto co się zmieni od marca 2021 roku – zobacz koniecznie!

Od 1 marca br. zmieni się próg dochodowy uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych czy niesamodzielnych. Nie trzeba będzie składać nowego wniosku.
Czytaj całość na Pomorska.pl

Radny wstawił się u prezydenta za niepełnosprawnymi kibicami Miedzi Legnica

Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica potrzebuje nowej siedziby. Obecna mieści się na parterze kamienicy przy ul. Wrocławskiej 93.
– Lokal, choć utrzymany w czystości i bardzo zadbany, to jest chłodny, ponury, słabo doświetlony, ma małe okna i przede wszystkim posiada bariery architektoniczne uniemożliwiające swobodne korzystanie z niego przez kibiców poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie ma tam też toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Utrudniony jest do niego też dostęp ze względu na progi – zarówno na wejściu do budynku z ulicy, ale także z klatki schodowej – pisze radny Piotr Niemiec, który w sprawie siedziby KKN wystosował do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego obszerną interpelację.
Czytaj całość na Tulegnica.pl

Niepełnosprawny wspinał się na ponad 300-metrowy wieżowiec. Był na wózku inwalidzkim

Po 10 godzinach wspinaczki Lai Chi-wai musiał przerwać swoją próbę wejścia na szczyt 320-metrowego wieżowca w centrum Hongkongu. Mężczyzna podciągał się jedynie przy pomocy rąk. Próba jest tym bardziej imponująca, gdyż Chi-wai jest sparaliżowany od pasa w dół i wspinał się… na wózku inwalidzkim. W ramach wyzwania zdobył kilkaset tysięcy dolarów hongkońskich na cele charytatywne.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Niepełnosprawna para z Jarot do internautów: ”Prosimy, nie hejtujcie nas! Chcemy tylko normalnie żyć”

Niepełnosprawne małżeństwo może zostać eksmitowane przez prezesa SM Jaroty. Nie chce do tego dopuścić działacz Lewicy Łukasz Michnik, który zebrał ponad 500 podpisów od mieszkańców spółdzielni, aby niewidoma pani Paulina i będący na rencie pan Kamil mogli pozostać w mieszkaniu.
W poniedziałek w południe pod siedzibą SM Jaroty na Nagórkach odbyła się konferencja prasowa w obronie pani Pauliny i pana Kamila – niepełnosprawnego małżeństwa, które może zostać eksmitowane przez władze spółdzielni.
Czytaj całość na Olsztyn.com.pl