Przeglądarka 133/17.08.2021

Oczami niewidomego: dostępny chodnik, parking i przejście dla pieszych

Od dłuższego czasu mówi się więcej oraz pisze w światowej prasie i polityce o problematyce uczestniczenia osób niepełnosprawnych w życiu gospodarczym i ich pełnej integracji ze społeczeństwem. Jest to nie tylko wyraz coraz wyższego poziomu cywilizacyjnego i względów humanitarnych, lecz także obawy przed nadmiernym obciążeniem państw kosztami utrzymania tej, coraz liczniejszej, grupy osób.
Schody, krawężniki, przejścia dla pieszych – miejsca które dla osób w pełni sprawnych nie stanowią większego zagrożenia, dla osób z dysfunkcją są obszarem krytycznego zagrożenia życia. podstawowym działaniem w celu włączenia osób niewidomych w życie społeczne jest zlikwidowanie barier poprzez wprowadzenie w przestrzeń publiczną elementów dotykowych.
Czytaj całość na Ox.pl

Widzi, choć startuje w zawodach dla niewidomych. To najgroźniejszy konkurent polskiego pływaka

Niewidomy polski pływak Wojciech Makowski twierdzi, że jego główny rywal – Holender Rogier Dorsman – widzi, choć startuje w zawodach dla niewidomych. Na dowód nasz reprezentant pokazuje nagrania. Doniesienie o ewentualnym oszustwie złożył też Polski Komitet Paraolimpijski.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Szlaban na kłódkę. Zamknięte przejście dla niepełnosprawnych przy dworcu PKP w Słupsku

Szlaban na przejściu służbowym, przeznaczonym także dla osób niepełnosprawnych, jest zamknięty na kłódkę.
Według czytelnika, który zgłosił nam tę sytuację, wcześniej był otwarty. PKP zaprzecza.
Czytaj całość na GP24.pl

„Masz niepełnosprawne dziecko???Nie wyglądasz!”. Ch*jowa Pani Domu pyta czy brzydka byłaby bardziej wiarygodna?

„Wciąż słyszę: jesteś za ładna, za szczupła, inaczej sobie ciebie wyobrażałam”, napisała pod ostatnim postem Chujowa Pani Domu, która od 10 lat prowadzi bloga niszczącego stereotyp Matki Polki i gospodyni domowej. Czytelniczki podzieliły się z nią wyjątkowymi historiami i jest to najlepsze, co dziś zobaczycie. Dla tych na open space – uwaga, nie powstrzymacie wybuchu śmiechu!
Czytaj całość na Kobieta.pl

Tragiczna śmierć 57-letniego himalaisty. „Wpadł do głębokiej szczeliny”

Broad Peak to dwunasta pod względem wysokości góra świata, ma 8047 m n.p.m. Próbę zdobycia szczytu podjęli rosyjscy wspinacze Anton Pugowkin i Witalij Łazo, Zrezygnowali jednak ze względu na złą pogodę. Dostawali wiele wezwań ratunkowych, m.in. od Kim Hong-Bin, który miał zgubić się na wysokości 7900 m.
– Powyżej obozu trzeciego znajduje się stromy lodowiec, który ma wiele szczelin. Z biegiem lat wielu wspinaczy w nie wpadło i wielu zginęło. Hong-Bin wpadł do jednej z tych szczelin  – napisał na Instagramie Witalij Łazo.
Czytaj całość na TVN.pl

Czasem spotkanie z jednym człowiekiem, zmienia nam życie. Głuchoniewidomi.

Pracuję w przychodni zaćmy i jaskry. Nic poważnego. Rejestruje pacjentów i wykonuje okulary na zlecenie recept lekarskich. To praktycznie zawsze są osoby z poważnymi schorzeniami. Przyzwyczaiłam się . Tymczasem, około trzech tygodni temu, pojawił się u nas pacjent nietypowy.
Niedowidzący i niedosłyszący. Poruszał się o białej lasce. Nie było z nim właściwie żadnego kontaktu. On wszedł, powiedział że ma dziś wizytę u okulisty. Wizytę prywatną, płatną. Musiałam wyjąć mu z torby jego dowód osobisty, oraz pieniądze, żeby mógł zapłacić za badanie.
Czytaj całość na Natemat.pl

Ile kosztuje pobyt w domach pomocy społecznej we Wrocławiu?

Do DPS-u kierowane są osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogący samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. MOPS kieruje do DPS-u po uzyskaniu zgody osoby zainteresowanej lub wywiadu środowiskowego. We Wrocławiu działa 13 domów pomocy społecznej o różnych profilach:* dla osób przewlekle somatycznie chorych,* dla osób w podeszłym wieku,* dla osób przewlekle psychicznie chorych,* dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie.
Czytaj całość na Gazetawroclawska.pl

Polskie aplikacje dla niepełnosprawnych robią furorę

Startupy znad Wisły wytaczają działa w walce z niepełnosprawnością. Te projekty mogą odmienić życie.
Zaawansowane technologie coraz częściej stają się niespotykaną wcześniej okazją do wyrównania życiowych szans osób, które zmagają się z inwalidztwem. Do batalii o wsparcie takich osób stają startupy znad Wisły. Ich projekty mogą otworzyć drzwi wielu osobom.
Czytaj całość na RP.pl