Innowacyjny system nawigacji dla niewidomych ukryty w kołnierzu

Informatycy z Politechniki Łódzkiej, we współpracy z lekarzami i fizjoterapeutami, opracowali system nawigacji dla pieszych osób niedowidzących, z wykorzystaniem wibroaktywnego sprzężenia zwrotnego na szyi.
Kołnierz jest wykonany z oddychającej tkaniny sportowej i umożliwia rozmieszczenie maleńkich siłowników wibracyjnych, stosownie do preferencji użytkownika.
Rozwiązanie wykorzystuje zmysł dotyku do przekazu informacji o sugerowanym kierunku ruchu osoby niewidomej, a wibracje to sposób komunikacji. Jest to nowość w systemach elektroniki osobistej i systemach wsparcia.
Najważniejszym elementem urządzenia jest kołnierz wibracyjny.

– Kołnierz koduje kierunki geograficzne oraz proste manewry na krótkie impulsy wibracyjne odczuwane przez noszącą go na szyi osobę

– tłumaczy inż. Mikołaj Woźniak z zespołu projektowego.

– Kołnierz, który jest bezprzewodowo sterowany poprzez mikrokontroler, łączy się za pośrednictwem Bluetooth z popularnymi nawigacjami, np. z Google Maps. Większość dotychczasowych rozwiązań opiera się o komunikację audio. Dzięki naszemu rozwiązaniu osoba niedowidząca do poruszania się nie angażuje słuchu – kluczowego dla niej w odbieraniu świata zewnętrznego, a jedynie odczuwa delikatne bodźce pojawiające się w okolicach szyi. Jest to ważne z punktu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale i z uwagi na zwiększony komfort i pewność siebie osób z niepełnosprawnością. Impulsy są wykonywane przez maleńkie silniki wibracyjne, w odpowiednich odstępach czasu lub w momentach, wymagających wykonania manewru.


 

Źródło: PŁ / Ewa Chojnacka