Rosja: Naukowcy opracowali innowacyjny implant nerwowy, który ma przywrócić wzrok milionom niewidomych

Rosyjscy specjaliści z laboratorium „Sensor-Tech” i Fundacji Wsparcia Głuchych i Niewidomych „So-edinenie” opracowali pierwszy rosyjski implant nerwowy, który być może przywróci wzrok tym, którzy go stracili lub urodzili się całkowicie niewidomi. Urządzenie zostało zaprezentowane w moskiewskim centrum innowacji Skołkowo pod koniec czerwca 2021 roku.

Jak to działa?

Urządzenie otrzymało nazwę „Elvis” od elektronicznej wizji (ang. electronic vision). Z wyglądu przypomina nakrycie głowy rodem z gry video „Cyberpunk 2077”. Lekarze chirurgicznie wszczepiają urządzenie do kory mózgowej, używając elektrod do łączenia go z częściami odpowiedzialnymi za widzenie. Po kilku miesiącach pacjent otrzymuje opaskę z kamerą, która przekazuje obraz bezpośrednio do mózgu omijając oko.
Implant należy jednak wymieniać na nowy co 10 lat. Nadaje się dla osób w wieku od 24 do 65 lat. Dzieci nie zostaną dopuszczone do operacji. Według twórców implant wymaga w pełni uformowanego, dorosłego mózgu.

Co osoby niewidome zobaczą dzięki implantowi?

„Elvis” umożliwi użytkownikowi zobaczenie otaczających go obiektów i swobodne poruszanie się po mieście oraz korzystanie z transportu publicznego bez wsparcia dodatkowych technologii i osób trzecich.
Obecnie urządzenie jest testowane m.in. na myszach. W następnej kolejności przejdzie próby na małpach, a w 2023 roku operacja wszczepienia implantu zostanie przeprowadzona na pierwszych dziesięciu ochotnikach.
Urządzenie ma trafić do seryjnej produkcji w 2027 roku. Początkowy koszt zabiegu i instalacji kamery oszacowano na 10 mln rubli (ok. 138 tys. dolarów). Po włączeniu ELVISA do programu wsparcia i ubezpieczenia ludności, cena odzyskania wzroku spadnie o połowę.


 

Źródło: RBTH.com