Google Maps wprowadza nową funkcję, która pomoże osobom niewidomym w nawigacji

Poruszanie się po dzisiejszym świecie jest tak proste, jak zamówienie filiżanki kawy. Przejście od jednego środka transportu do drugiego, czy przejście z punktu A do punktu B jest ogólnie dość proste. Jednak dla osób niewidomych jest to dużym wyzwaniem i nawigacja samemu bez pomocy może być trudna.
10 października, w Światowy Dzień Wzroku zespół Google Maps ogłosił uruchomienie dodatkowej funkcji, która daje bardziej szczegółowe wskazówki głosowe dla tych, którzy nie mogą polegać na swoim wzroku.
Pomysłodawcą tej inicjatywy był Wakana Sugiyama, niewidomy analityk biznesowy pracujący w Tokijskim biurze Google.
„Podruż z domu do biura jest komfortowa w momencie gdy ją się dobrze zna, ale gdy mam dotrzeć w nowe i nieznane miejsce, może się to okazać koszmarem.
„Największym dla mnie problemem jest to, czy idę właściwą drogą, czy ulica jest bezpieczna do przejścia. Często też zastanawiam się czy nie przegapiłem skrętu, czy jestem po właściwej stronie ulicy i czy faktycznie udało mi się dotrzeć do celu”.
Sugiyama należy do 36 milionów osób niewidomych na całym świecie – liczba ta wzrasta do 253 milionów osób, jeśli weźmiemy pod uwagę osoby chorujące między innymi na jaskrę, zwyrodnienie siatkówki i retinopatię cukrzycową.
Od teraz osoby w Japonii i Stanach Zjednoczonych będą mogły aktywować nową funkcję w Mapach Google zarówno na Androidzie, jak i iOS, aby otrzymywać więcej dźwiękowych komunikatów podczas wycieczek pieszych. Aplikacja będzie dostarczać okresowe ogłoszenia, alerty, ostrzeżenia oraz wskazywać kierunek kompasu.
Aby włączyć tę funkcję, użytkownicy mogą przejść do ustawień Map Google i wybrać „Nawigacja”. Na dole listy będzie opcja „Szczegółowe wskazówki głosowe” pod nagłówkiem „Opcje chodzenia”.
Podobno Apple pracuje również nad poprawą dostępności aplikacji Maps dla użytkowników niewidomych. Gigant z Cupertino złożył wniosek o patent na „ dotykową eksplorację map dla użytkowników czytników ekranu. „Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dojdzie do realizacji tego projektu, czy nie.


 

Źródło: theverge.com