Łódzkie: 60 przypadków koronawirusa w DPS w Bełchatowie – ewakuowano mieszkańców

W środę zakończyła się częściowa ewakuacja do szpitali w regionie 37 pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Bełchatowie (Łódzkie). W ośrodku wykryto ognisko koronawirusa. Zakażenie chorobą Covid-19 potwierdzono u 60 osób, w tym u ponad 50 pensjonariuszy.
Jak poinformowało starostwo powiatowe w Bełchatowie, trwająca od wtorku akcja przetransportowania podopiecznych bełchatowskiego DPS do szpitali związana była z trudną sytuacją placówki, w której w ubiegłym tygodniu wykryto ognisko koronawirusa. Początkowo zakażenie Covid-19 stwierdzono u 56 osób – 53 pensjonariuszy i 3 pracowników. Przeprowadzone w sobotę testy pozytywny wynik dały u kolejnych czterech osób.
W tej sytuacji władze powiatu i regionu podjęły decyzję o przetransportowaniu wszystkich zakażonych koronawirusem do sąsiadujących z powiatem placówek medycznych. Część z nich trafiła do nich już wcześniej, transport pozostałych w ośrodku 37 chorych rozpoczął się we wtorek i zakończył w środę. Podopieczni bełchatowskiej placówki trafili do szpitali w Zgierzu, Tomaszowie Maz. i Łagiewnikach.
W DPS w Bełchatowie pozostali jedynie pensjonariusze, którzy otrzymali negatywny wynik badania. Jak tłumaczy starostwo, częściowa ewakuacja ma zminimalizować ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa na terenie DPS i umożliwić dekontaminację całego budynku.


Źródło: PAP / Bartłomiej Pawlak