Łódzkie: ognisko koronawirusa w wieluńskim oddziale ZUS

W lokalnym inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wieluniu wykryto ognisko koronawirusa. Potwierdzono tam 5 przypadków SARS – CoV-2. Nie ma niebezpieczeństwa dla petentów – zapewniła we wtorek PAP dyrektor wieluńskiego Sanepidu Barbara Sułkowska.
Liczba zakażonych kwalifikuje te przypadki jako tzw. mniejsze ognisko epidemii. „Według definicji epidemiologicznej, przynajmniej dwie powiązane ze sobą osoby, to już ognisko” – powiedziała PAP dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbara Sułkowska.
Dodała, że nie ma bezpośredniego niebezpieczeństwa dla petentów wieluńskiego inspektoratu ZUS. „Nie ma zagrożenia, bo już wcześniej ZUS dostosował się do sytuacji epidemiologicznej. Tak jak w każdym zakładzie pracy, w naszym inspektoracie też stosuje się specjalne zalecenia sanitarne” – zapewniła Sułkowska.
Na stronie wieluńskiego ZUS od kilku dni widoczne jest ogłoszenie związane z obsługą petentów: „Od 13 sierpnia br., do odwołania – w związku z sytuacją epidemiczną – bezpośrednia obsługa klientów w siedzibie Inspektoratu ZUS w Wieluniu jest niedostępna” – napisano w komunikacie.
Na terenie powiatu wieluńskiego – jak mówiła szefowa lokalnego Sanepidu – pojawiają się pojedyncze przypadki koronawirusa, ale ogólnie, po stopniowym wygaszaniu dużego ogniska w zakładach produkcji naczep samochodowych Wielton, zdaniem dyrektor Sułkowskiej, sytuacja w powiecie się normalizuje. Od początku lipca przebadano największe ognisko SARS – CoV-2. Na ok. 1200 osób stanowiących załogę z Wieltonu, koronawirusa potwierdzono u 78 pracowników.
Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa powiedział PAP, że powiat wieluński objęty od 8 sierpnia tzw. czerwoną strefą, jest codziennie wnikliwie kontrolowany.
„Wieluńska policja stara się bardziej edukować mieszkańców niż ich karać. Są też kontrole funkcjonariuszy z Łodzi, którzy również starają się wyegzekwować m.in. nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej” – podkreślił burmistrz.
Na 48 nowych przypadków SARS–CoV-2, które w dobowym raporcie podały we wtorek służby prasowe wojewody łódzkiego, 6 to zakażenia w powiecie wieluńskim.
Teraz jest 216 tzw. aktywnych przypadków koronawirusa, a od początku epidemii w powiecie wieluńskim potwierdzono 530 zakażenia groźnym patogenem. 296 osób wyzdrowiało, 10 mieszkańców powiatu wieluńskiego zmarło. Kwarantannie podlegają teraz 218 osoby, a 46 mieszkańców poddano nadzorowi sanitarnemu – podano w wieluńskim Sanepidzie.
Powiat wieluński – zamieszkały przez ponad 76 tys. osób – leży na południowym zachodzie regionu łódzkiego. Graniczy z Śląskim i Opolskim.
Wieluński jest jedynym powiatem w województwie łódzkim, w którym wprowadzono tzw. czerwoną strefę i przywrócono najbardziej restrykcyjne przepisy sanitarne obowiązujące na początku epidemii koronawirusa.
W regionie, oprócz wieluńskiego, obostrzeniami, ale ze tzw. strefy żółtej, objęto także, liczący ponad 42 tysiące mieszkańców, powiat wieruszowski, również leżący w południowo-zachodniej części Łódzkiego.


 

Źródło: PAP / Hubert Bekrycht