Konkurs „Człowiek bez barier” w tym roku po raz osiemnasty

Integracja już po raz 18. rozpoczyna poszukiwania osób z niepełnosprawnością, które są aktywne na różnych polach, ale też bezinteresownie pomagają innym i mogą być wzorem do naśladowania. Kandydata do konkursu „Człowieka bez barier 2020” może zgłosić każdy. Termin naboru zgłoszeń upływa 28 września 2020 r.
Konkurs „Człowiek bez barier“, organizowany od 2003 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, osiągnął pełnoletniość. W tym roku już po raz 18. wybrana zostanie osoba, która całym swoim życiem udowadnia, że można pokonywać bariery i nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń z powodu niepełnosprawności.
– Celem konkursu od samego początku było promowanie osób z niepełnosprawnościami, które potrafią osiągać zamierzone cele i odnosić życiowe sukcesy, jakimi może pochwalić się niewiele osób sprawnych – mówi Ewa Pawłowska, prezes Integracji.
Ubiegłorocznym „Człowiekiem bez barier” został Wojciech Kowalczyk, 30-latek z podwarszawskiego Legionowa. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni typu 1 (SMA1) od lat angażuje się w sprawy mieszkańców swojego miasta. Objął funkcję pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta. Ocenia inwestycje pod kątem dostępności, sugeruje zmiany, które włączą osoby starsze i z niepełnosprawnościami w codzienne życie Legionowa. Udziela rad i prowadzi ożywioną korespondencję z potrzebującymi jego wsparcia, a prywatnie studiuje, śpiewa przed publicznością i prowadzi motywacyjną stronę Pokonać SMA.
Już po raz piąty jury Konkursu wybierze też osobę z niepełnosprawnością najaktywniej działającą w sieci. W kategorii „Osobowość internetowa” nagrodzony zostanie bloger, vloger, ktoś kto prowadzi ciekawy serwis bądź stworzył aplikację, ułatwiającą życie osobom z niepełnosprawnością.
Tegorocznych laureatów poznamy podczas uroczystej gali 3 grudnia 2020 roku w Zamku Królewskim.
W dotychczasowych 17. edycjach plebiscytu Integracja „odkryła” i nagrodziła już ponad 100 takich osób.
Jak zgłaszać?
Konkurs „Człowiek bez barier” jest okazją do odkrycia nieprzeciętnych osób i opowiedzenia o nich światu. Kandydata do Konkursu może zgłosić każdy, przesyłając zgłoszenie mailem na adres: czlowiekbb@integracja.org (umieszczając w temacie: „Konkurs Człowiek bez barier 2020”) lub pocztą tradycyjną na adres:
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji,
ul. Andersa 13;
00-159 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs Człowiek bez barier 2020”.
Formularz dostępny jest na stronie internetowej: http://www.niepelnosprawni.pl/czlowiekbezbarier. Tam też znajduje się regulamin Konkursu.


 

Integracja od 26 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od sześciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.


 

Źródło: integracja.org