Częstochowa: Powstanie dom dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie

W dwukondygnacyjnym budynku w dzielnicy Błeszno zamieszka 16 dorosłych osób, które z racji swoich ograniczeń i trudności nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Za przedsięwzięcie odpowiada Fundacja Oczami Brata. 21 sierpnia w fundamenty przyszłego domu wmurowano kamień węgielny.
,,Dom Oczami Brata” – bo tak będzie się nazywał budynek, który stanie przy ul. Brzezińskiej – na dwóch kondygnacjach pomieści 8 pokoi 1-osobowych i 4 pokoje 2-osobowe (każdy z dostępem do łazienki). Zamieszka w nich łącznie 16 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które nie są w stanie mieszkać samodzielnie – z powodu swoich ograniczeń oraz podeszłego wieku rodziców bądź opiekunów. ,,Dom Oczami Brata” będzie też pełnił funkcję aktywizującą, bo znajdzie się w nim miejsce na 3 pracownie rehabilitacyjne, które także dadzą się w razie potrzeby połączyć i ,,zamienić” w rodzaj sali przeznaczonej na występy.
Obiekt został zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem architektów Mariusza Mirka i Piotra Bilskiego. ,,Ambasadorami” przedsięwzięcia zostali m.in. znane aktorki Barbara Bursztynowicz i Olga Borys oraz aktorzy Jerzy Stuhr, Piotr Cyrwus, Tomasz Ciachorowski czy były szef artystyczny częstochowskiego Teatru im. A. Mickiewicza Piotr Machalica.
Budowę – w miarę swoich możliwości – może wesprzeć każdy, przekazując materiały budowlane bądź zasilając konto Fundacji. Szczegółów należy szukać na stronie organizacji http://www.oczamibrata.pl/ lub na jej profilu na Facebooku https://www.facebook.com/OczamiBrata/
Powstała w 2014 roku częstochowska Fundacja Oczami Brata udziela pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną, promuje ich twórczość, organizuje warsztaty artystyczne. Wśród jej dotychczasowych przedsięwzięć jest m.in. Teatr Oczami Brata, Specjalistyczno-Opiekuńcza Placówka Wsparcia Dziennego w Hali Sportowej, projekty „(Nie)pełnosprawni – aktywni kulturalnie” czy ,,Down-Love”. Fundacja stworzyła również służące integracji zawodowej pracownie warsztatowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną; organizowała także akcję ,,Częstochowski Everest”, dzięki której osoby niepełnosprawne miały okazję przezwyciężyć swoje słabości czy lęki. Gmina Miasto Częstochowa wraz Fundacją powołała do życia Spółdzielnię Socjalną „Jasne, że alternatywa 21”.  Dzięki tej współpracy od grudnia 2016 roku na Starym Mieście działa prowadzona przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną klubokawiarnia ,,Alternatywa 21”.  Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Oczami Brata Paweł Bilski w 2011 roku został laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy; jest też wielokrotnym stypendystą Prezydenta Częstochowy w dziedzinie teatru. Bierze także udział w miejskim projekcie ,,Twarze Przyszłości”, towarzyszącym jubileuszowi 800-lecia pisanej historii Częstochowy.
W uroczystości wmurowania symbolicznego kamienia węgielnego w fundamenty przyszłej budowli wziął udział m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a także przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, darczyńcy, goście Fundacji, uczestniczki i uczestnicy prowadzonych przez nią zajęć oraz ich rodzice i opiekunowie.


 

Źródło: samorzad.pap.pl