Singapur: Dzięki temu wynalazkowi osoby z protezami górnych kończyn będą mogły czytać brajlem

Zespół naukowców z National University of Singapore wynalazł nowy rodzaj sztucznej skóry naszpikowanej maleńkimi czujnikami, które pozwalają osobom z protezami rąk wyczuwać obiekty pod palcami.
W ostatnich dziesięcioleciach nastąpiły ogromne postępy w protetyce, zwłaszcza w dziedzinie robotyki, co pozwala na kontrolowanie sztucznej kończyny niemalże jak prawdziwej ręki. Niemniej jednak naukowcy i lekarze mają jeszcze dużo do zrobienia, by poprawić komfort życia osób, które nacodzień noszą protezy.
Wynalazek o roboczej nazwie ACES, co jest skrótem od Asynchronous Coded Electric Skin, to elektroniczna skóra podzielona na kwadraciki o powierzchni jednego centymetra kwadratowego. Każdy z kwadracików wyposażony jest w sto specjalnych czujników, które w niezwykle szybki sposób mogą przekazywać informacje na temat wykrytego dotykiem obiektu.
Jak donosi Reuters, wczesne testy elektronicznej skóry pokazały, że może ona wykrywać litery alfabetu Braille’a z ponad 90% dokładnością, co jest niesamowicie imponujące, jeśli weźmie się pod uwagę, że sygnały, które wytwarza elektroniczna skóra przekazuje dane szybciej niż ludzki układ nerwowy.
Kolejną fajną cechą skóry jest to, że przynajmniej w przypadku czytania alfabetu Braille’a wystarczy jeden dotyk, aby system odczytał litery. Ludzie zazwyczaj muszą przesuwać palcami po kropkach, aby zrozumieć ich układ, ale ponieważ każdy kwadrat elektronicznej skóry ma tak wiele indywidualnych czynników, zwykle wystarczy jeden dotyk.
Czujniki mogą również mierzyć temperaturę, co poza wyczuwaniem tekstury danego przedmiotu umożliwia odróżnić, czy jest on ciepły, czy zimny.


 

Źródło: weforum.com