Łódź: Bezpłatne zabiegi rehabilitacyjne dostępne od ręki

Bezpłatna rehabilitacja dostępna od ręki. Nawet późnym popołudniem dla osób pracujących. Wszystko zaś na nowoczesnym, właśnie kupionym sprzęcie. W miejskich poradniach na Górnej oraz na Polesiu są wolne miejsca na zabiegi rehabilitacyjne.
W przychodni przy ul. Felińskiego 7 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego „Górna” realizowane są zabiegi rehabilitacyjne finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Przeznaczono na ten cel 620 tys. zł. -z czego 550 tysięcy na porady i zabiegi rehabilitacyjne oraz 70 tysięcy na sprzęt rehabilitacyjny.

– Zabiegi są skierowane do pełnoletnich łodzian. Może się na nie zapisać każdy mieszkaniec -niezależnie od tego, do której poradni należy. Przed skierowaniem na zabiegi zapewniona jest porada lekarza -specjalisty rehabilitacji, który wybierze niezbędne dla nas zabiegi. W ramach programu pacjent otrzymuje cykl trwających 10 dni zabiegów. W sumie, do listopada, przebadanych zostanie 380 osób i udzielimy 19 tysięcy zabiegów fizjoterapeutycznych. W każdym z 10 dni zabiegowych pacjent będzie miał wykonane 5 różnego rodzaju zabiegów

– mówi Żaneta Iwańczyk, dyrektor MCM „Górna”.
MCM Górna podobny programrealizowało w 2018 i 2019 r.
· W 2018 przebadano 120 osób i wykonano 6 000 zabiegów
· W 2019 przebadano 150 osób i wykonano 7 500 zabiegów
Porady i zabiegi są udzielane w pomieszczeniach przystosowanych do rehabilitacji, wyposażonych w nowoczesny sprzęt posiadający wszelkie przeglądy, przez wykwalifikowany personel fizjoterapeutyczny. Badania lekarskie przed skierowaniem na rehabilitację wykonywane są przez specjalistę rehabilitacji. Aby zapisać się na konsultację lekarską można dzwonić pod numer telefonu: (42) 643-39-72 lub 643-57-44.
Budynek przy ul. Felińskiego 7, gdzie wykonywane są zabiegi, przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnościami.
W tym roku poradnia rehabilitacyjna przy ul. Felińskiego 7 została wyposażona
w nowy sprzęt:

 1. · aparat do masażu uciskowego
 2. · aparat do terapii falami uderzeniowymi
 3. ·aparatdoelektroterapii·lampasollux·osprzętdougulastandardowy
 4. · tablicedoćwiczeńmanualnych
 5. · rower treningowy · bieżnię

Pacjent może otrzymać skierowanie na różne zabiegi: masaż, ćwiczenia indywidualne z terapeutą, ćwiczenia indywidualne na UGUL, diatermia, elektroterapia, laseroterapia, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapia, lampa Solux.
Od września zabiegi będą wykonywane w godzinach od 8:00 do 18:00, czyli pacjenci pracujący również mogą się zapisać na rehabilitacje późnym popołudniem.
Ponadto MCM „Górna” bezpłatnie ( w ramach kontraktu z NFZ) udziela świadczeń fizjoterapeutycznych w 3 innych lokalizacjach:

 1. – Odrzańska 29 – w 2019r. przyjęto 893 pacjentów,
 2. – Cieszkowskiego 6 – przyjęto 714 pacjentów,
 3. – Tatrzańska 109 – przyjęto 762 pacjentów

Miejskie Centrum Medyczne „Polesie” również oferuje bezpłatne zabiegi rehabilitacyjne w ramach Budżetu Obywatelskiego. Świadczenia udzielane są w poradni przy ul. Maratońskiej 71.
– Skorzysta z nich 1300 osób. Zabiegi są warte 270 tysięcy złotych, zaś kolejne 30 tysięcy złotych przeznaczyliśmy na zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego -dodaje Marcin Kos, zastępca dyrektoraWydziału Zdrowia UMŁ.
Program obejmuje zabiegi z zakresu:

 1. Elektrolecznictwa:
 2. prądy diadynamiczne
 3. prądy TENS
 4. prądy interferencyjne
 5. prądy Trauberta
 6. prądy Kotza
 7. galwanizację
 8. jonoforezę
 9. elektrostymulację
 10. światłolecznictwo:
 11. naświetlanie lampą Sollux
 12. laser – skaner
 13. Poleelektromagnetycznewielkiejczęstotliwości
  –terapuls
 14. · Poleelektromagnetyczneniskiejczęstotliwości–magnetronik·
 15. Kinezyterapia: ćwiczeniaczynne,ćwiczenia w odciążeniu,ogólnousprawniające
  Ćwiczenia (indywidualnej pracy z pacjentem)
 16. Masażu
 17. Kąpieli wirowych
 18. Krioterapii miejscowej
 19. Ultradźwięków i fonoforezy

oraz usługi lekarza rehabilitacji
Zabiegi wykonywane są od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 18.00. Zaś od połowy września MCM zwiększa ilość kadry (fizjoterapeutów wykonujących badania), aby móc rehabilitować więcej pacjentów. Zapisy przyjmowane są osobiście w Poradni Rehabilitacyjnej przy ul. Maratońskiej 71 oraz pod numerem telefonu: (42) 208-49-50. Pierwsze wolne terminy zabiegów już na 10 września.
Za 30 tys. zł zakupiono nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny – aparat BTL wraz z głowicą bezobsługową Hands Free.
Dla bezpiecznego, ale i zgodnego z zaleceniami lekarskimi prowadzenia rehabilitacji, każda z poradni opracowała szczegółowy sposób postępowania na czas koronawirusa.
I tak w każdej z poradni, niezależnie od centrum medycznego: -fizjoterapeuci przyjmują stosując środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy oraz przyłbice -również pacjenci muszą przychodzić na zabiegi w maseczkach. Pacjenci -poza zabiegami na ręce -będą też nosić rękawiczki jednorazowe -każdy z pacjentów, przed rozpoczęciem zabiegów, wypełnia ankietę, w której zaznacza, czy przechodził lub przechodzi ostrą infekcję oraz czy ma kontakty z osobami w kwarantannie lub zarażonymi covid. Podobną ankietę wypełnia każdego następnego dnia, przed rozpoczęciemzabiegu. -codzienne badanie temperatury ciała dotyczy zarówno pacjenta wchodzącego do poradni, jak i fizjoterapeutów wykonujących zabiegi – w szatni może przebywać jedna osoba -pacjenci są umawiani na konkretną godzinę -tak, by nie spotykali się z innymi osobami w przebieralni
Same zabiegi również zostały zorganizowane w inny sposób: -miejsce i sprzęt wykorzystywane w czasie zabiegu są dezynfekowane po każdym
pacjencie-zachowany jestodstępmiędzy rehabilitowanymi-wczęściporadniwprowadzonozasadę:jedenpacjent-jedenfizjoterapeuta.


 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi