Mazowieckie: więcej zakażonych koronawirusem z ogniska w szpitalu w Gostyninie; nowe ognisko w filii DPS

Do 53 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem z ogniska na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie (Mazowieckie). Nowe ognisko wykryto w filii DPS w Czarnowie – to 13 osób.
Jak podał w poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie, w związku z wcześniejszym wykryciem ogniska koronawirusa na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej „z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 do chwili obecnej zarejestrowano 44 pacjentów, 7 pracowników oraz 2 osoby z otoczenia”.
Według tej informacji, 10 osób, w tym 7 pracowników szpitala gostynińskiego Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej z wynikiem pozytywnym podlega izolacji domowej – wyniki zostały przekazane do lekarzy pierwszego kontaktu ze wskazaniem opieki medycznej, 1 pracownik pozostaje w obowiązkowej kwarantannie domowej, 14 innych osób, mających styczność z osobami z wynikiem pozytywnym badania, jest objętych obowiązkową kwarantanną domową, a 41 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie przypomniał, że ognisko koronawirusa na oddziałach psychogeriatrii i psychiatrycznym tamtejszego szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej zarejestrowano 9 lipca.
Jeszcze 12 lipca informowano m.in., że w ognisku tym z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 zarejestrowano 19 pacjentów oraz 5 pracowników. 80 pracowników wraz z rodzinami zostało objętych obowiązkową kwarantanną domową, łącznie 218 osób. W informacji tej zaznaczono również, iż 154 osoby znajdowały się pod nadzorem epidemiologicznym, w tym 25 osób związanych ze szpitalem w Gorzewie – byli to zarówno pracownicy, jak i pacjenci oddziału pulmonologicznego.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie podawał wcześniej, że pacjentka oddziału psychogeriatrii szpitala Wojewódzkiego Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gostyninie, u której zdiagnozowano Covid-19 jako pierwszej – 7 lipca – została następnie przewieziona na oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, natomiast zakażony pacjent z oddziału pulmonologicznego szpitala w Gorzewie został przyjęty do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Jednocześnie informowano, że wszyscy pacjenci z oddziału psychogeriatrii gostynińskiej placówki, u których zdiagnozowano Covid-19, zostali przewiezieni do szpitala w Siedlcach, dedykowanego do opieki psychiatrycznej dla dorosłych, jak również zakażonych wirusem SARS-CoV-2; z kolei pacjenci oddziału psychiatrycznego, u których zdiagnozowano Covid-19, byli izolowani na oddziale – jak podawano wcześniej, prowadzono ustalenia trybu przewiezienia wszystkich do szpitali jednoimiennych, dedykowanych do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.
W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyninie poinformował, że nowe ognisko, tym razem w gostynińskiej filii Domu Pomocy Społecznej (DPS) w Czarnowie, zarejestrowano 19 lipca.
„W ognisku z wynikiem pozytywnym badania w kierunku zakażeń koronawirusem SARS Cov-2 do chwili obecnej zarejestrowano 7 mieszkańców DPS, 2 pracowników oraz 4 osoby z otoczenia; 12 innych osób, mających styczność z osobami z wynikiem pozytywnym badania, jest objętych obowiązkową kwarantanną domową, 106 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym” – wyjaśniono w poniedziałkowym komunikacie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyninie.
Jak podkreślono, „dochodzenie epidemiologiczne jest w toku, podejmowane są i prowadzone dalsze czynności ograniczające szerzenie się zakażeń wśród mieszkańców powiatu gostynińskiego”.


 

Źródło: PAP