Świętokrzyskie: rekord zakażeń w regionie, nowe ognisko w DPS-ie

W piątek w woj. świętokrzyskim potwierdzono ponad 1000 zakażeń koronawirusem. To kolejny rekord. Zmarło też kolejnych 16 mieszkańców regionu. Nowe ognisko wirusa wykryto w DPS-ie w powiecie koneckim, a w domowej izolacji jest prezydent Kielc Bogdan Wenta.
Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wynika, że ostatniej doby w regionie infekcje SARS-CoV-2 wykryto u 1013 osób. To rekordowa liczba od początku pandemii. Ponad połowa (550) dotyczy mieszkańców Kielc (313) i powiatu kieleckiego (273).
„W czwartek późnym wieczorem dotarła do mnie informacja, że miałem kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Z tego powodu rozpoczynam samoizolację. Czuję się dobrze, ale dla bezpieczeństwa moich współpracowników kilka najbliższych dni spędzę poza urzędem. Pozostaję w stałym kontakcie ze swoim zespołem, pracujemy w trybie zdalnym” – poinformował w piątek Bogdan Wenta prezydent Kielc.
Zakażenie patogenem stwierdzono także u 103 mieszkańców powiatu koneckiego. Jest to związane m.in. z ogniskiem, które zostało wykryte w Domu Pomocy Społecznej w Rudzie Pilczyckiej.
Marcin Wiaderny ze starostwa powiatowego w Końskich przekazał w piątek PAP, że badania w Domu Pomocy Społecznej „Etola” zlecił sanepid.
„Przebadano całą kadrę medyczną oraz wszystkich pensjonariuszy – łącznie około 160 osób. Pierwsze testy zostały przeprowadzone w poniedziałek. Niestety okazało się, że mamy poważne ognisko, na tą chwile wiemy o 66 przypadkach” – powiedział.
Marcin Wiaderny dodał, że w DPS-ie trwają czynności, które mają na celu odizolowanie zdrowych od chorych. „Na szczęście jak dotąd zakażeni z DPS-u przechodzą infekcje praktycznie bezobjawowo”.
Z powodu zachorowania na COVID-19 w woj. świętokrzyskim zmarło ostatniej doby 16 osób. Najmłodsza ofiara to mężczyzna w wieku 44 lat z powiatu kieleckiego, a najstarsza to 90-letni mieszkaniec powiatu koneckiego.
Obecnie w świętokrzyskich szpitalach z powodu zakażenia lub podejrzenia zarażenia SARS-CoV-2 hospitalizowanych jest 891 pacjentów, 18 745 osób objętych jest kwarantanną, a 245 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.
Dotychczas w woj. świętokrzyskim stwierdzono 15 088 zachorowań na koronawirusa, w tym 286 zgonów i 3957 ozdrowień.


 

Źródło: PAP / Wiktor Dziarmaga